Kararsız anjina pektoris/ st elevasyonsuz miyokard infarktüslü hastalarda klinik risk skorlama sistemlerinin anjiografik koroner arter lezyon karakteristikleri ile ilişkisi
Relationship between angiographic characteristics of coronary artery lesion and clinical risk scoring systems on the patients with unstable angina pectoris/non-st elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 242335
  2. Yazar: ZAFER IŞILAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ CİNGÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akut koroner sendrom, koroner arter hastalığına bağlı mortalite vemorbiditenin en önemli sebebidir. KAP ve NSTEMİ'nin fizyopatolojikmekanizması benzerdir. Genel olarak, koroner arter lezyonundaki rüptür veyafissüre bağlı subtotal tıkanıklık, periyodik tıkanıp açılma, aterosklerotik plağınhızlı progresyonu, lezyon bölgesinde oluşan vazospazm olarak adlandırılandinamik faktörler rol almaktadır. Bu tür hastalara yaklaşımda önceliklikonservatif yaklaşım yerine erken invaziv tedavi yaklaşımının daha olumlusonuçlara sahip olduğu gösterilmiştir. Erken invaziv yaklaşım şeçiminde,hastalardaki risk değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Riskdeğerlendirilmesinin yapılmasının, uygulanacak tedavinin ve izlenecek yolunbelirlenmesinde önemi açık şekilde vurgulanmaktadır. ÇalışmamızdaKAP/NSTEMİ'li hastalarda klinik risk skorlama sistemlerinin anjiografikkoroner arter lezyon karakteristikleri ile ilişkisini ortaya koymayı hedefledik.KAP/NSTEMİ'li ardışık 154 hasta müracaatları esnasında koroner riskskorlama sistemleri ile değerlendirildi. Takip süresi içerisinde koroneranjiografileri yapılarak koroner anjiografik lezyon karakteristikleri saptandı.Hastaların koroner risk skorları ile anjiografik lezyon karakteristiklerikarşılaştırıldı. Sonuç olarak; klinik risk skorlama sistemlerinden ACC/AHAsisteminin yüksek risk grubunda üç damar hastalığı olanları öngörmede,GUSTO sisteminin ise kararsız lezyonu öngörmede diğer skorlamasistemlerine göre anlamlı derecede üstün olduğu sonucu elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kararsız anjina pektoris, ST yükselmesiz miyokardinfarktüsü, akut koroner sistem, risk skoru, risk sınıflaması
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome is the most leading cause of mortality andmorbidity related to coronary artery disease. Unstable angina pectoris(USAP)and non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI) share the similarphysiopathological mechanisms. Dynamic factors such as subtotal occlusiondue to rupture or fissure of atherosclerotic plaque, recurrent occlusions,rapidly progression of plaque and local vasospasm have main roles in theacute coronary syndromes. Currently early invasive therapy is reported ashaving beneficial effects more than conversative approach. Thus risk scoringsystems gained importance in determining the early invasive therapy ofpatients with USAP/NSTEMI.In this study, we aimed to determine the relationship between theangiographic charecteristics of coronary lesions and clinical risk scoringsystems applied to the patients with USAP/NSTEMI. One hundred fourpatients presented with USAP/NSTEMI were evaluated and classified byusing risk scorring systems. Angiographic characteristics of coronary lesionswere evaluated with coronary angiography during the follow up period in thecoronary care unit.In conclusion we found that, of the current risk scoring systems,ACC/AHA scoring system is valuable in predicting three vessel diseasewhereas GUSTO scoring system is worthy in predicting unstable lesion.Keywords : Unstable angina pectoris, non-ST elevation myocardialinfarction, acute coronary syndrome, risk score, risk stratification