Sesamum indicum L. sabit yağının hepatoprotektif etkisinin araştırılması
Investigation of the hepatoprotective effects of Sesamum indicum L. fixed oil
- Tez No: 242342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUREDDİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Karaciğerde, hasar dahil çeşitli patolojik tablolara yol açan 600'den fazla ilaçtan biri de karbon tetraklorürdür. Hepatoprotektif ajanların kullanımı, doku hasarını önleme ve morbidite/mortalite oranlarını azaltmada etkili olabilmekte ve bir tedavi alternatifi oluşturabilmektedir. Bu çalışmada; susam sabit yağının deneysel olarak karbon tetraklorür (CCl4) ile oluşturulmuş akut karaciğer hasarında koruyucu bir etkisinin bulunup bulunmadığı araştırıldı. Bu amaçla karbon tetraklorürle oluşturulmuş karaciğer hasarına karşı 0,8 mg/kg dozda susam sabit yağı i.p. yolla 1 hafta süreyle uygulandı. Deney sonunda deneklerden kan ve doku örnekleri alınarak histolojik ve biyokimyasal parametreleri değerlendirildi. Karbon tetraklorür ve Susam+karbontetraklorür grupları kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında; susam+karbontetraklorür grubunda daha hafif olmak üzere histolojik olarak dejenerasyonlar, yağlanma ve bağ doku artışı, biyokimyasal olarak ALT, AST, Bilirubin, MDA değerlerinde artış gözlendi. Elde edilen verilerden susam sabit yağının, karbon tetraklorür ile oluşturulmuş karaciğer toksikasyonuna karşı etkin bir koruyuculuğa sahip olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
There are more than 600 chemicals that cause damage on liver, one of which is carbon tetrachloride. Hepatoprotective agents could be effective in preventing tissue damage and reducing morbidity/mortality rate and may be an alternative treatment. In this study sesamum indicum L. was investigated for its hepatoprotective effect on carbon tetrachloride induced experimentally liver damage. For this aim 0,8 mg/kg sesamum indicum L fixed oil was given i.p. to the rats whose liver were damaged by carbon tetrachloride. Tissue and blood samples were taken at the end of the experiments and evaluated histologically and biochemically. Degenerations, increases in lipid, connective tissue, ALT, AST and bilirubine levels in the carbon tetrachloride and sesamum+carbon tetrachloride groups compared with the control group, but the damage in the sesamum+carbon tetrachloride group was less than that in the carbon tetrachloride group. In conclusion sesamum indicum L. did not show hepatoprotective effect on liver toxication induced by carbon tetrachloride.