Klinik olmayan örneklemde çocukluk çağı travmatik yaşantıları, dissosiyasyon ve obsesif-kompulsif belirtiler
Childhood traumatic experiences, dissociation and obsessive-compulsive symptoms in non-clinical samples
- Tez No: 242343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFULLAH BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmatik yaşantıları, dissosiyatif yaşantılar ve obsesif-kompulsif belirtiler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütüldü. Üniversite örneklemini temsil eden 139 kız ve 138 erkekten oluşan toplam 277 üniversite öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin elde edilmesi için katılımcılara, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-53), Padua Envanteri (PE) ve Beyaz Ayı Supresyon Envanteri (BASE) uygulandı. OK belirtileri toplam, temizlik ve düşüncelere kapılma puanları kadınlarda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. OK belirtileri ile çocukluk çağı travmatik yaşantıları arasında bulunan bağıntı katsayıları genel olarak değerlendirildiğinde, bu katsayılar dissosiyasyon ve OK belirtileri arasında bulunan değerlere oranla daha düşük bulundu. Yapılan regresyon analizleri sonucunda hem travma puanları hem de patolojik dissosiyasyon puanları OK belirtileri ile daha az ilişkili bulunurken, patolojik olmayan dissosiyasyon (soğurma) ile OK belirtileri arasında daha anlamlı düzeyde ilişkiler ortaya çıktı. Bu sonuçlar, patolojik olmayan dissosiyasyonun OK belirtileri ile, çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve onun beklenen sonucu olan patolojik dissosiyasyondan daha fazla ilişkili olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the relation between childhood traumatic experiences, dissosiative experiences and obsessive-compulsive symptoms among university students. The sample of the research is consisted of 277 representative university students, 139 of whom are female and 138 of whom are male. In order to achieve the data, the participants were applied Dissociative Experiences Scale (DES), Childhood Trauma Questionaire (CTQ-53), Padua Inventory (PI) and White Bear Suppression Inventory (WBSI). Findings of the study suggest that OC symptoms are more common in women in terms of total, washing and rumination points. When the correlational coefficients found between OC symptoms and childhood traumatic experiences are generally considered, they are found lower than dissociations and OC symptoms. As the result of regression analyses, both traumatic and pathological dissociation points are found to have less relational to OC symptoms, whereas non-pathological dissociation (absorption) appeared to be in more meaningful relation with OC symptoms. These results indicate that non-pathological dissociation has more relationship to OC symptoms than childhood traumatic experiences and pathological dissociation which is an expected result of the trauma.