Deneysel polikistik over sıçan modelinde doku değişikliklerinin endokrin ve metabolik açıdan değerlendirilmesi
Endocrin and metabolic assessment of tissue changes in experimental polycystic ovary syndrome
- Tez No: 242346
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: PKOS adet düzensizliği, hirsutizm, akne ve obezite ile seyreden, reprodüktif dönem kadınlarında en sık görülen endokrin ve metabolik bir hastalıktır. PKOS'lu kadınlarda artmış bir oksidan stres varlığı ve bunu kompanse eden antioksidanlarda artış olduğu görülmektedir.Gereç ve Yöntem: Çalışmada PKO deney grubu(n:10) estradiol 17 valerate enjekte edilerek, sham grubu(n:10) susam yağı enjekte edilerek, kontrol grubu(n:10) işlem yapılmayarak elde edilmiştir. Kanda açlık glukozu, MDA ve katalaz enzimi ölçülmüştür. Over doku örneklerinde histolopatolojik boyama ile ışık mikroskopisi yapılmıştır.Bulgular: PKO grubunda MDA(0.34±0.29), sham grubunda(0.83±0.44) ve kontrol grubunda(1.2±0.53) mmol/mL olarak bulunmuştur. Gruplar arası değerlendirmede deney grubu ile kontrol grubu arasında p1 olduğu için anlamlı değildir. Glukoz: deney grubunda (127.7±19.4), sham grubunda(145.8±21.5), kontrol grubunda (137.4±18.9) mgr/dl bulundu. Deneyle sham arasında p=0.11 ve deneyle kontrol arasında p=0.74 olduğundan anlamlı değildi. Sham ile kontrol grubu karşılaştırıldığında p=0.98 ile yine anlamlı bulunmadı. Histopatolojik incelemede deney grubunda PKO doku bulguları elde edilmiştir. Sham ve kontrol grubunda normal over doku histolojisi benzer bulgular mevcuttu.Sonuç: Bu veriler PKOS'lu kadınlarda artmış bir oksidan stresin varlığını ve bunun karşılığında kompansatuar olarak antioksidanlarda bir artış olduğunu göstermektedir. Over histolojisinden elde edilen bulgular deneysel gruptaki sıçanlarda PKO geliştiğini, kontrol ve sham grubunda ise normal over doku histolojisi elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
. Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrin and metabolic disease most common in women of reproductive age and presenting with irregular menstrual cycles, acne, and obesity. It has been observed that increased oxidizing stres and anti-oxidants compensating it exist in the women with PCOS.MATERIALS AND METHOD. In the current study, the experimental PCOS group (n = 10) was obtained by injecting estradiole 17 valerate, the sham group (n = 10) by injecting sesame oil, and the control group by not injecting anything. Fasting levels of glucose, MDA and catalase enzyme were measured in the blood. Light microscopic examination was performed on the ovarian tissue samples by the means of histochemical staining.FINDINGS. MDA was measured as (0.34±0.29) mmol/mL in the PCOS group, (0.83±0.44) mmol/mL in the sham group and (1.2±0.53) mmol/mL in the control group. In the comparison between groups, the difference was significant because p value was < 0.001 between the experimental and control groups. Catalase was measured as (7.24±3.90) mmol/mL in the experimental group, (7.13±2.18) mmol/mL in the sham group, and (6.44±3.19) mmol/mL in the control group. In the comparison between groups, the difference was not significant because all p values were greater than 1. Glucose was found to be (127.7±19.4) mg/dl in the experimental group, (145.8±21.5) mg/dl in the sham group, and (137.4±18.9) mg/dl in the control group. Differences were insignificant because p value between the sham and experimental groups was p = 0.11 and the p value between the experimental and control groups was p = 0.74. When the sham and control groups were compared, the difference was found not to be significant as the p value was p = 0.98. In the histological examination, tissue findings of PCOS were obtained in the experimental group. There were histological findings of normal ovarian tissue existed in the sham and control groups.CONCLUSION. These findings indicate that increased oxidant stress and corresponding increase in anti-oxidants compensating it exist in the women with PCOS. Findings from ovarian histological examinations indicate that PCOS has developed in the rats with PCOS while normal histological features of ovarian tissue were obtained in the control and sham groups.