Hemodiyalizle tedavi edilen sekonder hiperparatroidzme sahip kronik böbrek yetmezliği hastalarında oksidatif stresin öneminin araştırılması
The importance of oxidative stres at chronic kidney failure patients have sekonder hyperparathroidsm treated with hemodialysis
  1. Tez No: 242361
  2. Yazar: GÜLENDAM AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY); glomerüler filtrasyon değerinin azalmasına bağlı olarak, böbrek fonksiyon bozukluğuyla kendini gösteren, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Oksidatif stres ile KBY'nin ilerlemesi arasında bir ilişki olduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte, sekonder hiperparatroidizm kronik hemodiyaliz hastalarında en önemli komplikasyonlardan biridir. Bu çalışma; paratroid hormon (PTH) seviyeleri yüksek olan hemodiyaliz hastalarında, PTH yüksekliğinin oksidatif stres ve antioksidan sistemlerde nasıl bir değişiklik yaptığının belirlenması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; hemodiyalizle tedavi edilen toplam 50 hasta; PTH seviyesi 300 pg/mL üstünde (Grup 1) ve altında (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu (grup 3) olarak ise böbrek fonksiyonları ve PTH seviyeleri normal değerler arasında olan 20 sağlıklı birey alındı. Çalışmada; lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan malondialdehit (MDA) seviyesi, 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure is a chronic and progressive disease which characterized renal dysfunction dependent on decrease on the glomeruler filtration rate. It was reported that there was a correlation between the oxidative stress and progression of chronic renal failure. However, seconder hyperparatroidizm is the most important complication in chronic haemodialysis patients. In the present study, it was aimed to determination that how the increased PTH levels efects the the oxidant and antioxidant systems in chronic haemodialysis patients who had increased PTH levels. The study was included 50 patients who were on haemodialysis treatment and the patients divided two groups as PTH levels; > 300 pg/mL (group 1) and < 300 pg/mL (group 2). Twenthy five healthy subjects who had normal renal function and PTH levels were included to the study as a control group.