Kapalı intramedüller çivileme ile tedavi edilmiş olan femur ve tibia diafiz kırıklarında aksiyel rotasyon deformitesinin araştırlıması ve klinik sonuçların bununla ilgili değerlendirilmesi
Axial rotational deformities and their clinical results in femoral and tibia diafisial fractures which were treated with closed intramedullary nailing technique
  1. Tez No: 242366
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KESMEZACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Femur ve tibia cisim kırıkları günümüzde çoğunlukla intramedüller çivileme tekniği ile tedavi edilmektedir. Bu tekniğin ciddi komplikasyonlarından biri rotasyonel malredüksiyondur. Bu çalışmada amaç, rotasyonel malredüksiyondan kaynaklanan rotasyonel kusurları bilgisayarlı tomografi (BT) ile ölçüp, bu durumun klinik yansımalarını tespit etmekti.Hastaları klinik olarak değerlendirirken fizik muayene ile kalça, diz ve ayak bileği eklem muayeneleri yapıldı. Hastaları radyolojik olarak değerlendirirken ise femur intramedüller çivileme yapılanlara kalça ve diz ekleminden, tibia intramedüller çivileme yapılanlara diz ve ayak bileğinden aksiyel kesit BT çekildi. Ayrıca AP-lateral direk radyografi ve her iki alt ekstremite boy grafileri çekildi. Hastaları bir diğer değerlendirme yöntemimiz ise, günlük yaşam kalitelerini sorgulayan kalça, diz ve ayak bileği fonksiyonel skorlarını belirlemekti.
Özet (Çeviri)
Femur and tibia shaft fractures are usually treated with intramedullary nailing. Rotational malreduction is one of the most common complication of this treatment. The aim of our study is to measure the rotational malalingment with the help of computerized tomography (CT) and assess their clinical reflections. Patients were evaluated with the examinations of the hip, knee and ankle joints. Radiographically axial CT?s of the affected extremities were taken. Also, AP-Lateral direct radiographies and orthoroentgenographies of the both lower extremities were used. We also used functional scores for hip, knee and ankle.