Remifentanilin elektrokonvulsif tedavide (EKT) nöbet süresine ve akut hemodinamik yanıta olan etkileri
The effect of remifentanil on seizure duration and acute hemodynamic responses to electroconvulsive threapy
- Tez No: 242367
- Danışmanlar: PROF. DR. MOİS BAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışma Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı'nda EKT tedavisiuygulanacak olan 20 erkek ve 20 kadın hasta ile gerçekleştirildi. Remifentanil ilepropofolün beraber kullanılmasının EKT motor nöbet süresine, oluşan akut hipertansifyanıtın kontrolüne ve anestezi sonrasında anesteziden çıkış süresine olan etkisini belirlemeyihedefledik.Tıbbi açıdan stabil olan hastaların son iki EKT tedavisinde uygulanan elektirikseluyarıda herhangi bir değişikliğe gidilmeyerek son iki EKT seansından iki farklı anesteziprotokolü uygulandı: A) propofol 1 mg kg-1 ile süksinilkolin 1mg kg-1 ve B) propofol 0.5 mgkg-1+remifentanil1?g kg-1 ile süksinilkolin 1mg kg-1.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of remifentanil supplementation of propofol duringelectroconvulsive threapy on seizure duration, cardiovascular stability and recovery timewere evaluated.we enrolled a total of 40 ASA I-II patients (20 men and 20 women),who sufferedeither from major depression or from schizophrenia and undergoing electroconvulsivethreapy.Each patient received the following two i.v. regimens for induction of generalanesthesia for the last two ECT sessions: in group I, propofol 1 mg kg-1 with succinylcholine1mg kg-1 and in group II, propofol 0.5 mg kg-1+remifentanil1?g kg-1 with succinylcholine1mg kg-1. Protocol B were used only for the last ECT treatment.We found no significant difference between the two groups in the baselineNoninvasive blood pressure ( SAP, DAP and MAP) values before ECT sessions (p>0,05).However, the post-ECT values of SAP, DAP and MAP were significantly higher in group Icompared with the group II.