Metastatik kolon kanserli hastalarda tedavi seçenekleri
Treatment options in metastatic colon cancer patients
  1. Tez No: 242365
  2. Yazar: RIZA UMAR GÜRSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM PAPİLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
KRK dünyada üçüncü, kansere bağlı ölümlerdeyse dördüncü sıradadır. Günümüzde KRK hakkında ilerlemeler kaydedilmiştir. Yeni tedavi seçenekleriyle yaklaşım değişmiştir. KRK tanısı alanların yaklaşık %19'u tanı anında metastatik hastalık durumundadır. Hastaların yarısı hayatlarının bir döneminde uzak organa metastaz gelişme riski altındadır.Karaciğer en sık metastaz gelişen organdır. Diğer bölgeler akciğerler, lenf bezleri ve peritondur. Karaciğer ve akciğer metastazlı hastaların yaşam süreleri uzadığı için beyin ve kemik metastazları daha sıklıkla görülmektedirTezimizde Medikal Onkoloji Bilim Dalımızda takip edilen 172 mKRK'li hastanın demografik özellikleri, kullanılan tedavi seçeneklerinin genel sağkalıma etkileri karşılaştırılmıştır.Hastaların 110'unda tanı anında metastaz saptanırken(%64); 62'sinde(%36) daha sonra metastaz gelişmiştir. Metastaz lokalizasyonu incelendiğinde karaciğer ilk sıradadır(107(%62,2)). Hastaların 16'sına(%9,3) metastazektomi uygulanmıştır. 104'ü bir(%59,3); 49'u iki(%28,5) ve 21'i(%12,2) üç seri kemoterapi almıştır. Metastazektomili olguların 2 ve 4 yıllık genel sağkalım oranları %52,77 ? 14,35 ve %37,69 ? 16,35'dir.Metastazektomi durumuna göre genel sağ kalım süreleri arasındaki farklılık anlamlı bulunmamıştır. Hastaların aldıkları kür sayısı arttıkça sağkalım süresi uzamaktadır.Uygulanan rejimler incelendiğinde; 44'üne(% 25,6) oksaliplatinli tedavi rejimleri (FOLFOX), 52'sine irinotekanlı rejim (IFL)(%30,2), 39'una bevacizumab ve FOLFİRİ kombinasyonu(% 22,7) ve 37'sine(%21,5) kapesitabinli rejimler (XELOX) uygulanmıştır. Tedavi şekline göre genel sağ kalım süreleri arasında anlamlı farklılık görülmemektedir (Log rank: 6,668; p: 0,083; p>0,05).Sonuç olarak günümüzde mKRK tedavisinde birçok seçenek mevcuttur. Seçenekler ne olursa olsun hastaların sağkalım süreleri artmıştır.Uygun hastalarda metastazektomi düşünülmeli, ardından kemoterapi planlanmalıdır. Metastazektomi olamayanlarda mevcut kemoterapi şemalarından biri hedefe yönelik ajan kombinasyonu ile kullanılmalıdır. Tedavi seçiminde en önemli faktör hastanın tedaviyi kaldırabilmesidir. Tezimizde de performansı iyi olanlarda ikinci, üçüncü seri rejimlerin verilmesiyle sağkalımlarda anlamlı artış görülmesi bunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
CRC, the third most common cancer is the fourth cause among cancer deaths. Approach to patients has changed due to appearance of new treatment modalities. 19% of patients have metastatic disease at the time of diagnosis. Half of the patients have risk of distant metastasis during their lives. Liver?s the most common site. Lungs, lymph nodes are other sites involvedDemographic parameters, treatment options, effects on overall survival of 172 patients with mCRC followed by Medical Oncology Department were examined.110 patients(64%) had metastasis at diagnosis, 62(36%) had metastasis thereafter. Liver was the most common site(107 patients %62,2). 16 patients(9,3%) had metastasectomy. 104 patients(59,3%) had one; 49(28,5%) had two and 21(12,2%) had three lines of chemotherapy.Two and four-year survival rates of patients having metastasectomy were 52,77 ? 14,35% and 37,69 ? 16,35%. Overall survival rates with or wihout metastasectomy showed no significant difference. Life expectancy was found to be increased as the number of line of chemotherapy increased.44 patients(25,6%) had FOLFOX therapy, 52(30,2%) had IFL, 39 patients(22,7%) had a combination of bevacizumab and FOLFIRI and 37(%21,5) had XELOX. Overall survival rates were not different when treatment regimes were considered(Log rank:6,668; p:0,083;p>0,05).Metastasectomy should be considered; the medical treatment planned thereafter. If the patient can?t have metastasectomy; then one of the chemotherapy regimes should be combined with targeted therapies. Most important factor at choosing the chemotherapy regime?s the evaluation of possible side effects. This hypothesis is supported with our study in which patients with higher performance status had second and third line treatments.