Beslenmenin kanserli hastaların ağrı tedavisine etkileri
Nutritionel factors in oncologic patients in the treatment of pain
  1. Tez No: 242368
  2. Yazar: ARZU AKDAĞCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOİS BAHAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada kanserli hastalardaki beslenme desteğinin ağrı tedavi etkinliğine olan etkilerini araştırdık.Fakülte Etik Kurul'undan izin alındıktan sonra (T?973/06102006 sayılı ve 02.10.2006 tarihli), İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı'na bağlı Ağrı Bilim Dalı polikliniğine başvuran kanser tanısı konulan, oral beslenebilen 30 hasta çalışma kapsamına alındı. Bu 30 kanserli hastanın ağrı şiddetleri, nütrisyon durumları değerlendirilerek (1. ay) ağrı tedavileri ve beslenme destekleri (500 kcal/gün'lük diyetler) başlanmıştır. Hastalar 3 ve 6 ay sonra kontrole çağrılarak aynı parametrelerle ağrı ve nütrisyon durumları karşılaştırılarak tekrar değerlendirmeye alınmıştır.Çalışmamıza 30 kanserli hasta ile başladık. İlk 3 ay kontrolleri yapıldığında 4 hastanın eksitus olduğu tespit edilmiştir. Hastalarımızın 6. ay kontrollerine 5 hasta daha eksitus olduğundan toplam 9 hasta katılamamıştır. Bu nedenlerden dolayı 3. ay karşılaştırmalarımız 26 hasta üzerinden değerlendirilirken 6. aydaki karşılaştırmalarımız 21 hasta üzerinden yapılmıştır.Çalışmamızda 6 ay sonunda hastalarımızın % 96,7 sinin bu diyetleri uyguladığı tesbit edilmiştir. Dolayısı ile tüm dönemsel parametrelerin karşılaştırılmalarında 500 kcal'lik nütrisyon desteği uygulaması sabit bir değer olarak kabul edilmiştir.Hastaların ağırlık değerlendirmelerinde istatistiksel olarak 1. ay?3.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of nutrition supplementation on pain management in cancer patients are evaluated.After the permission granted by Faculty Ethic Commitee (number and date of permission T-973/06102226, 02.10.2006), 30 cancer patients who can be feed orally and applied to the Outpatient Pain Management Clinic of Cerrahpasa Medical Faculty Anesthesiology Department were enrolled in the study. At the beginning of the therapy pain levels and nutrition status of the patient? were assessed and at the first month the treatment of the pain and nutritional supplementation (500 kca per day diets) were started. At 3rd and 6th months of the treatment, pain levels and nutrition status of the patients were reassessed.Iniatially the study included 30 patients. After 6 months, 9 patients excluded from the study because of death, 4 patients during the first three month period and 5 patient during the second three month period respectively. Therefore third month assessments were made regarding 26 patients and sixth month assesments were made regarding 21 patients.After 6 months, 96.7% of patients did stick to their diet.