Düzenli halk oyunları egzersizlerine katılan bireylerde halk oyunlarının bazı biyomotorik ve fizyolojik etkilerinin incelenmesi:Van örneği
Individulas that participated in the regular puplic games exercises investigating of some effect of the biomotoric and physiological puplic games University of Yüzüncü Yıl Health Sciences Instute master thesis in department of physical education of sports Van 2007
- Tez No: 242375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Halk Oyunları çalışmalarına katılan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğrenim görmekte olan toplam 44 gönüllü bireyle yapıldı. 12. haftalık bir çalışma programı uygulandı. Veriler çalışma programı öncesi dinlenik durumda, çalışmanın birinci gününde egzersiz sonrası, çalışma programının bitiminde dinlenik ve egzersiz sonrasında elde edildi. Çalışma programı öncesi dinlenik LDH düzeyi 321,818 ± olarak belirlenirken çalışma programı sonrası dinlenik LDH düzeyi 265,136 ± olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed on 44 volunteers all of whom are students in Yüzüncü Yıl University and participating in the University?s folk dances activities. A twelve week Schedule was carried out. The data was obtained in a relaxed mood before the Schedule, on the first day after the exercise, and at the end of the Schedule it was obtained first in relaxed mood and then after the exercise.