Farklı spor branşlarında yer alan 7 – 8 yaş çocuklarda 8 haftalık egzersizlerin biyomotorik özelliklere etkisi
The effect of 8-week exercise programs on biomotor characteristics in 7-8-year-old children participating in different sports
  1. Tez No: 998270
  2. Yazar: AHMET KAĞAN GİZLİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı spor branşlarına katılan 7–8 yaş grubu çocuklarda sekiz haftalık egzersiz programlarının biyomotorik özellikler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, rastgele seçilen toplam 60 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcılar; düzenli olarak cimnastik, yüzme ve halk oyunları branşlarına devam eden üç deney grubu ile herhangi bir sportif faaliyete katılmayan kontrol grubundan oluşmuştur. Tüm katılımcıların yaş, boy, vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi gibi demografik özellikleri analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde deney gruplarına sekiz hafta boyunca branşa özgü planlı egzersiz programları uygulanmış; süreç sonunda elde edilen ön test ve son test verileri karşılaştırılmıştır. Veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiş ve dağılımın normalliği sağlandığı için grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, cimnastik ve yüzme gruplarındaki çocukların esneklik, denge, sürat ve dikey sıçrama performanslarında istatistiksel açıdan anlamlı gelişmeler olduğunu göstermiştir (p<0,05). Halk oyunları grubunda ise bu değişkenler arasında yalnızca sürat performansında anlamlı bir artış gözlenmemiştir (p>0,05). Kontrol grubunda incelenen hiçbir değişkende anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak araştırma, çocukların fiziksel gelişiminde uygun egzersiz türlerine yönlendirilmesinin önemini vurgulamakta ve bu doğrultuda uygulanacak eğitim programlarına rehberlik edebilecek nitelikte bulgular sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of eight-week exercise programs on biomotor characteristics in children aged 7–8 who participate in different sports branches. A quasi-experimental design with pre-test–post-test control groups was employed. The sample of the study consisted of 60 children selected randomly. The participants were divided into three experimental groups—children regularly participating in gymnastics, swimming, and folk dance—and a control group that did not engage in any sports activities. Demographic variables such as age, height, body weight, and body mass index were analyzed for all participants. During the research process, branch-specific planned exercise programs were implemented for eight weeks in the experimental groups, and the pre-test and post-test data obtained at the end of the intervention were compared. Data were analyzed using SPSS 26, and since the distribution was normal, paired samples t-tests were used for within-group comparisons, while one-way ANOVA was used for between-group comparisons. The findings revealed statistically significant improvements in flexibility, balance, speed, and vertical jump performance in the gymnastics and swimming groups (p<0.05). In the folk dance group, no significant improvement was observed in speed performance (p>0.05), although other biomotor variables improved. In the control group, no statistically significant changes were detected in any of the examined variables. In conclusion, the study emphasizes the importance of directing children toward appropriate types of exercise for their physical development and provides valuable guidance for the design of future training programs.