Ağrı ilinde tüketime sunulan yoğurtların kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesi
Chemical and microbiological quality of yoghurts sold in the city of Ağri
- Tez No: 242376
- Danışmanlar: PROF.DR. YAKUP CAN SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Ağrıilindeki bakkal ve marketlerde satışa sunulan evlerde, bölgesel mandıralarda ve modern işletmelerde üretilen yoğurtların mikrobiyolojik ve kimyasal kalitesini belirlemek, elde edilen bulguların Türk Gıda Kodeksi Fermente Sütler Tebliği ve Türk StandartlarıEnstitüsü TS 1330 Yoğurt Standardı'na göre uygunluğunu değerlendirmek ve halk sağlığınıkorumaya yönelik hizmetlerin daha iyi bir şekilde verilebilmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ağustos 2005- Temmuz 2006 tarihleri arasında temin edilen 107 adet evlerde, 40 adet bölgesel mandıralarda ve 113 adet modern işletmelerde üretilen yoğurt olmak üzere toplam 260 adet numune incelenmiştir. Mikrobiyolojik analiz bulgularına göre; koliform grubu mikroorganizmalar, E.coli, S. aureus, koagülaz (+) S. aureus, maya ve küf sayılarısırasıyla evlerde üretilen yoğurtlarda ortalama 1.36±4.10 EMS/g, 0.07±0.22 EMS/g, 0.04±0.27 log kob/g, 0.04±0.27 log kob/g, 2.38±1.73 log kob/g; bölgesel mandıralarda üretilen yoğurtlarda ortalama 0.70±1.26 EMS/g, 0.12±0.27 EMS/g, 0.05±0.32 log kob/g, 0.05±0.32 log kob/g, 1.46±1.58 log kob/g; modern işletmelerde üretilen yoğurtlarda ortalama 0.09±0.57 EMS/g,
Özet (Çeviri)
The objectives of this research were to determine chemical and microbiological qualities of yoghurt made at houses, local dairy farms and modern dairy farms and sold in grocery stores and markets in the city of Ağrı, and to evaluate suitability of the findings to Turkish Food Codex Fermented Milk Notification and TS 1330 Yoghurt Standard of Turkish Standards Institution and to provide better public health protection services. For this purpose, a total of 260 yoghurt samples; 107 samples made at houses, 40 samples produced in local dairy farms, and 113 samples produced in modern dairy farms, were obtained between August 2005 and July 2006 and investigated. According to microbiological analysis findings; it was determined that the average number of coliforms, E. coli, S. aureus, coagulase (+) S. aureus, yeast and mould; in homemade yoghurt 1.36±4.10 EMS/g, 0.07±0.22 EMS/g, 0.04±0.27 log kob/g, 0.04±0.27 log kob/g, 2.38±1.73 log kob/g respectively; in local dairy farm yoghurt 0.70±1.26 EMS/g, 0.12±0.27 EMS/g, 0.05±0.32 log kob/g, 0.05±0.32 log kob/g, 1.46±1.58 log kob/g respectively; and in modern dairy farm yoghurt samples 0.09±0.57 EMS/g,