2005-2008 yılları arasında OMÜ Tıp Fakültesi'nden tanı alan kolorektal kanserli hastalarda sosyodemografik ve klinik özellikler ile risk faktörlerinin değerlendirilmesi
The evalution of the sociodemographic, and clinical features together with the risk factors in the patients diagnosed with colorectal cancer (for the first time) in Ondokuz Mayıs University Training and Research Hospital between the years 2005-2008
  1. Tez No: 242381
  2. Yazar: ERKAN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B.MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez kolorektal kanser tanısı konulan hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ile olası risk faktörlerinin değerlendirilmesini amaçladık.Yöntem: Ocak 2005 ile Aralık 2008 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki elektronik veri tabanı araştırılarak patolojik ön tanıları içinden ?kolon? ve ?adenokarsinom? anahtar kelimeleri taranarak kayıtlı 433 hasta tespit edildi. Bu hastalardan 123'ünün dosyalarına ulaşıldı ve telefonla dosyalarındaki eksik bilgileri tamamlandı. Tüm hastaların demografik ve antropometrik paramatreleri, sigara ve alkol kullanma öyküleri, aile hikâyeleri ve eşlik eden hastalıklarının yanı sıra kolorektal kanserleri ile ilgili çeşitli klinik özellikleri daha önceden yapılandırılmış bir forma kaydedilip istatistiksel olarak incelendi.Bulgular: Çalışmaya alınan 123 hastanın 66 (%53,7)'sı erkek, 57 (%46,3)'si kadındı. Kolorektal kanser yoğunluğu erkeklerde ve kadınlarda 51?80 yaşları arasında daha sık izlenmekteydi. Tüm olguların %82,1'i 51 yaş ve üzerinde idi. Tüm olgular için kesin patolojik tanının konulduğu andan Ocak 2009'a kadar geçen süre 17,36 ± 11,50 ay (en az 0,5 ay, en çok 42 ay) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the sociodemographic, and clinical features, probable risk factors in the patients who were diagnosed with colorectal cancer for the first time in Ondokuz Mayıs University Training and Research Hospital.Material and Method: We have searched and detected 433 patients among the database of the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between the dates January 2005 and December 2008, with the pathologic pre-diagnoses by the keywords of ?colon? and ?adeno-carcinoma?. The files of the 123 patients were reached among these patients and demographic and anthropometric parameters of the patients, smoking and alcohol habits, family histories of the whole patients and the accompanying diseases as well as the different clinical features related with the colorectal cancers were recorded in a form that was prepared previously and statistically analysed.Results: 66 of the patients (53.7 %) were men and 57 of the patients (46.3 %) were women among the 123 patients included into study. The intensity of the colorectal cancer both in men and women has often been monitored between the ages 51 and 80. 82.1% of the whole cases was at the age of 51 and over. The time that passed from the date when definite pathologic diagnosis were made to January 2009 was 17.36 ± 11.50 months (at least 0.5 month, utmost 42 months).