Van ili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlköğretim Okulu öğrencilerinde Pediculus humanus capitis'in yayılışı
The distribution of Pediculus humanus capitis in the students of the Turkish Chambers and Stock Exchange Organization Primary School in Van
  1. Tez No: 242387
  2. Yazar: SELVER KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, P. humanus capitis'in prevalansının saptanması amacıyla Van'da 2007 Yılı Kasım-Aralık aylarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlköğretim Okulunda yapıldı. Çalışma, yaşları 5?15 arasında değişen Okulun bütün öğrencileri üzerinde yürütüldü. Çalışmada 385'i kız, 478'i erkek öğrenciden oluşan toplam 863 öğrencinin özellikle ense ve başın arkası başta olmak üzere, saçlar bitin erişkin, nimf ve yumurtaları yönünden incelendi. Her bir öğrenciye bazı soruları içeren anket formu dağıtıldı ve formlar bir gün sonra toplandı. Muayene edilen öğrencilerden alınan örnekler, içerisine %5 gliserin eklenmiş %70'lik etil alkol bulunan küçük şişelere alınarak, incelenmek üzere Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Parazitoloji Laboratuarına getirildi. Muayene edilen kız öğrencilerin 164'ünde (%42.6), erkek öğrencilerin 34'ünde (%7.1) olmak üzere, öğrencilerin toplam 198'inde (%22.9) parazitin yumurta, nymph veya erişkin formlarına rastlandı. Daha sonra öğrencilerde saptanan bit infestasyonu ile anket formları birlikte değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect prevalence of Pediculus humanus capitis in the Turkish Chambers and Stock Exchange Organization Primary School in Van between November and December, 2007. The study was performed on all students (aging 5-15 years old) of the School. The whole hair of 863 students, 385 females and 478 males, especially from the neck and back of head were examined for egg, nymph and imago of P. humanus capitis. A survey form containing some questions was distributed to the all students, and the forms were collected one day later. The samples taken from students were put in the small bottles containing 70 % ethyl alcohol with 5 % glycerine, and brought to the Parasitology Laboratory of the Health Research and Application Hospital of Yüzüncü Yıl University for the examination. The imago, nymph or eggs of the parasite were encountered in 164 (42.6 %) of females and in 34 (7.1 %) of males, totally in 198 (22.9 %) of 863 students. Then, the infestation results of P. humanus capitis detected students were evaluated together with the survey forms.