Florozisli keçilerde tiroit hormonlarıyla flor düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between thyroid hormones and fluoride levels in goats with fluorosis
  1. Tez No: 242388
  2. Yazar: SEZAİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Tendürek Dağı (Ayrancı, Alıntepe ve Yılanlı köyü) ile Ağrı Dağı'nın (Gölyüzü ve Çiftlik köyü) eteklerinde yaşayan ve endemik florozisin görüldüğü yerlerdeki keçilerin flor ile tiroit hormonları (TT3, TT4, FT3 ve FT4) arasındaki ilişki araştırıldı. Araştırmanın materyalini 104 adet florozisli ve 30 adet sağlıklı keçi oluşturdu. Keçilerin flor düzeyleri spesifik flor elektrotu ile tiroit hormonları ise DPC İmmulite 2000 cihazıyla yapıldı. Diş florozisi belirtilerini gösteren keçiler florozis grubunu oluşturdu. Bu keçilerin % 1.92'sinde palpe edilebilir kemik ekzostozları, %19.23'ünde çiğneme güçlüğü ve zayıflık, %2.88'inde tırnak deformiteleri ve %7.69'unda topallık belirtileri tespit edildi. Ayrıca boyun bölgesinin inpeksiyon ve palpasyonunda guatr belirtilerine rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
In the present study, goats living in the foot of the mountains Ağrı (Gölyüzü, Çiftlik) and Tendürek (Ayrancı, Alıntepe, Yılanlı) and having endemic fluorosis were investigated to determine the relationship between fluoride and thyroid hormones (TT3, TT4, FT3, FT4). In this study 104 goats with fluorosis and 30 healthy goats were used as animal material. Fluoride concentrations were determined by Orion specific fluoride electrode and thyroid hormones were determined by DPC Immulite 2000 equipment. For this study goats showing tooth fluorosis (104) consisted of fluorosis group of these goats; 1.92% had exostosis in their palpable bones, 19.23% had mastication difficulties and weakness, 2.88% had nail deformities and 7.69% had lameness. However, guatr signs in their neck were not observed on inspection and palpation.