Anormal uterin kanamalı olgularda endometrial kalınlık, yayma ve biyopsi sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of the endometrial thickness, smear and biopsy results in the cases with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 242386
  2. Yazar: SENİYE BURCU TORUMTAY ALIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL MALATYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın Amacı:Bu çalışma, özellikle transvaginal ultrasonografi, likit bazlı endometrial sitoloji ve endometrial biyopsi yöntemlerinin sonuçlarını karşılaştırarak; endometrial hiperplazi ve endometrium kanseri için etkili bir tarama yöntemi bulunabilir mi sorusuna yanıt aramak amacıyla yapılmıştır.Gereç ve Yöntemler:Çalışma premenopozal ve postmenopozal dönemde anormal uterin kanama yakınmasıyla başvuran toplam 200 hasta ile yapıldı. Öncelikle bütün hastaların transvaginal ultrasonografi ile endometrium kalınlıkları ölçüldü, ardından bütün hastalardan önce fırça ile likit bazlı endometrial sitoloji, sonra Karman kanül ile endometrial biyopsi alındı. Tüm hastaların sitoloji ve biyopsi materyalleri aynı patolog tarafından değerlendirildi.Bulgular:Transvaginal ultrasonografi ile ölçülen endometrium kalınlığı ? 5 mm olan olguların hiçbirinde endometrial patoloji saptanmadı. Ortalama endometrium kalınlığı basit atipisiz hiperplaziler için 12,66 mm, kompleks atipili hiperplaziler için 18,0 mm ve endometrium adenokanseri için 17,0 mm olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective:This study, especially with comparing the results of transvaginal ultrasonography, endometrial cytology and endometrial biopsy was to reply whether there is an effective screening method for endometrial cancer and hyperplasia of the uterus.Methods:Two hundred women complaining abnormal uterine bleeding in premenopausal and postmenopausal term, enrolled in this study. At first, for all patients, endometrial thickness was evaluated by transvaginal ultrasonography, and then liquid based endometrial cytology by brush and endometrial biopsy was done by Karman cannula. The all cytology and biopsy samples were examined by the same pathologist.Results:If the endometrial thickness evaluated by transvaginal ultrasonography was ? 5 mm; none of the subjects, endometrial pathologies was determined. The mean endometrium thickness was determined 12,66 mm for simple hyperplasias without atypia; 18,0 mm for complex hyperplasias with atypia and 17,0 mm for adenocancer.