Florozisli koyunlarda antioksidan maddelerin incelenmesi
Invesatigation of antioxidant compounds of fluorotic sheep
- Tez No: 111913
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Doğan İ, Florozisli koyunlarda antioksidan maddelerin incelenmesi. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2002. İnsan ve hayvanlarda genellikle kemik ve diş oluşumunu olumsuz yönde etkileyen florozis Van ve Ağrı İlinde önemli bir sağlık problemidir. Floroziste antioksidant madde düzeyini öğrenmek için yapılan bu çalışmada 3-4 yaşlı 30 florozisli ve 20 sağlıklı Morkaraman Koyunu materyal olarak kullanıldı. Hasta koyunlarda klinik muayene ile florozis tanısı desteklendi. Analizler için kan usulüne uygun olarak vena jugularisten alındı. Tüm hayvanların glutatyon peroksidaz, glutatyon, süperoksit dismutaz, malon dialdehit, sialik asit, lipit bağlı sialik asit, düzeyleri metodlarına göre yapıldı. Sağlıklı ve florozisli koyunlarda bu değerler; 1028 mu/ml - 416.8 mu/nü, 23.23 mg/dl- 50.16 mg/dl, 9.25 U/ml- 7.88 U/ml, 51.19 mg/dl- 46.33, 9.77mg/dl - 12.16 mg/dl, 1.62 nmol/ml - 0.57nmol/ml olarak bulundu. İdrar flor düzeyi florozisli koyunlarda 23.84 ppm, sağlıklı koyunlarda ise 1.65 ppm olarak saptandı. Sağlıklı ve florozisli koyunlarda ortalama değerler arasındaki farklılık istatistiksel olarak GSH-Px ve GSH p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Doğan İ. Investigation of antioxidant compounds of fluorotic sheep. Yuzuncu Yil University, Health Science Institute, Department of Biochemistry MSci. Thesis, Van 2002, Turkey. Fluorozis, usually effects the formation of bone and teeth in human and animals is an important health problem in Van and Ağrı. In order to learn the level and changes of antioxidant compounds this study has been done. As living research materials 3-4 years old 30 fluorotic sheep and 20 healthy Morkaraman Sheep were used. It has been supported the diagnosis of fluorosis by clinical examinations. Blood of all animals were taken from vena jugularis by proper techniques and analyzed for glutathione peroxidase, glutathione, superoxide dismutase, malondialdehyde, sialic acide and lipit- bound sialic acide. The levels of these parameters in healthy and fluorotic group were found; 1028-416.8 mU/ ml, 23.23-50.16 mg/ dl, 9.25- 7.88 mU/ ml, 1.62-0.56 nmol/ ml, 51.19-46.33 mg/ dl, 9.77- 12.16 mg/dl, respectively. Urine fluor levels were 1.65 ppm in healthy and 23.84 ppm in fluorotic sheep groups. Statistical importance were found between the avarage values of healthy and fluorotic groups as p< 0.0001 in GSH-Px and GSH, p0.05.