Van yöresinde demodex follıculorum'un yayılışı
The distribution of demodex folliculorum in Van province.
- Tez No: 242389
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Demodex folliculorum'un Van yöresindeki prevalansı ve meslek gruplarına göre dağılımını araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma, Aralık 2007 - Aralık 2008 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmada 84'ü kadın, 140'ı erkek olmak üzere 13 yaşından büyük toplam 224 kişi incelendi. Örneklerin alınması ve hazırlanan preparatların mikroskobik incelenmesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Parazitoloji Laboratuarında yapıldı. Kişilerden örnek almak için Standart Deri Yüzey Biyopsi (SDYB) yöntemi kullanıldı. Örnek alınan toplam 224 kişinin 31'inde (%13.84) D. folliculorum'a rastlandı. Parazite en yüksek oranda ev hanımlarında rastlanmış olup (%26.83), ev hanımları ile işçiler ve öğrenciler parazite rastlama oranı bakımından ayrı ayrı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulundu (p0.05). Daha düşük yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında, 40 yaş ve üzeri kişilerde istatistiksel olarak anlamlı olacak düzeyde (p0.05). Bu çalışmada, uygulanan SDYB yöntemiyle parazitlerin kolayca alınıp teşhis edildiği ve hastaların bu yönteme olumlu yaklaştıkları gözlendi. Bu çalışmada, uzun süre ilaç kullanan kişilerde oluşmuş olan akne, seboreik dermatit ve komedonal dermatozların patogenezinde etkisi olabileceği düşünülerek, D. folliculorum'un da dikkate alınması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the prevalence and distribution of Demodex folliculorum according to occupational groups in Van region. The study was held in December 2007 - December 2008. Totally 224 subjects, 84 women and 140 men, aging more than 13 years were inspected. The microscopic examinations of the samples taken and prepared from subjects were examined in Parasitology Laboratory of Research and Application Hospital, Yüzüncü Yıl University. Standardized skin surface biopsy (SSSB) method was used to take an example from subjects. D. folliculorum was detected in 31 (13.84 %) of 224 subjects. The parasite was encountered with the most rate (26.83 %) in the housewives, and this group was compared separately with the workers and the students, and the differences were statistically significant (p0.05). The parasite was encountered at a higher rate (20.43 %) in subjects aging 40 years and above compared to young age groups, and the differences were statistically significant (p0.05). It was observed that the parasites were easily obtained and diagnosed with SSSB method, and patients positively approached to this method. It was concluded that D. folliculorum must also be considered in pathogenesis of acne, seborrhoeic dermatitis and comedonal dermatoses etc. associated with long-term drug taking of people.