Yazılım testi
  1. Tez No: 24239
  2. Yazar: SİBEL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Yazilxm testi, son yıllarda büyük ilerleme kaydedilen bir alandır. Yazılım mühendisliğinde yapılan ilerlemeler, doğal olarak, bu alana da yansımıştır. Artık yazılım testi, program yazımını izleyen bir hata ayıklama aktivitesi olarak düşünülmemektedir. Yazılım geliştirmenin her safhasında ortaya çıkan bir kalite kontrol işlemi olarak ele alınmaktadır. Bu alanda büyük ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, hala test işlemi ne demektir? sorusuna net cevaplar verilememekte, ve bu konuda çeşitli tanımlamalar yapılmaktadır: Üretilen yazılımın kalitesini ölçmektir, sistemin neleri yapamayacağının gösterilmesidir, program içinde hata bulmaktır gibi. Test işleminin amacı kaliteli bir ürün ortaya çıkarmaktır. Kaliteli yazılım denildiğinde; doğru, güvenilebilir ve kullanıcıları mutlu eden bir yazılım akla gelir. Bu anlamda kaliteli bir yazılım üretebilmek için, harcanan zamanın ve maaliyetin %50'den fazlası o ürünün testine harcanır. Harcanan zaman ve kaynağın bu kadar fazla olmasından dolayı, çok az sayıda insan test işlemine sıcak bakar. 158uygulamaktır. Bunlar şöyle sıralanabilir: - Kurtarma testi - Güvenlik testi - Gerilim testi - Volume testi - Konfigurasyon testi - Uygunluk testi - Bellek testi - Performans testi - Kuruluş testi - Servis ve bakım kolaylığı testi - Dokümanların testi Bazan program testi hata ayıklama ile eşdeğer görülür. Aslında birbirleri ile ilişkili olmalarına rağmen, tamamen ayrı işlemlerdir. Test, programda hatanın varlığını araştırma üzerine yoğunlaşan bir süreçtir. Hata ayıklama ise, test işlemi tarafından bulunan hatayı, program içinde bulma, ve hatalı kodu düzeltmedir. Temel olarak 5 hata ayıklama yaklaşımından söz edilebilir: Kaba-Kuvvet ile hata ayıklama, en verimsiz yaklaşım olmasına rağmen, en fazla kullanılanıdır. Tüme varım ve tümden gelim diğer hata ayıklama yöntemleridir. Ayrıca, 164ÖZET Yazilxm testi, son yıllarda büyük ilerleme kaydedilen bir alandır. Yazılım mühendisliğinde yapılan ilerlemeler, doğal olarak, bu alana da yansımıştır. Artık yazılım testi, program yazımını izleyen bir hata ayıklama aktivitesi olarak düşünülmemektedir. Yazılım geliştirmenin her safhasında ortaya çıkan bir kalite kontrol işlemi olarak ele alınmaktadır. Bu alanda büyük ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, hala test işlemi ne demektir? sorusuna net cevaplar verilememekte, ve bu konuda çeşitli tanımlamalar yapılmaktadır: Üretilen yazılımın kalitesini ölçmektir, sistemin neleri yapamayacağının gösterilmesidir, program içinde hata bulmaktır gibi. Test işleminin amacı kaliteli bir ürün ortaya çıkarmaktır. Kaliteli yazılım denildiğinde; doğru, güvenilebilir ve kullanıcıları mutlu eden bir yazılım akla gelir. Bu anlamda kaliteli bir yazılım üretebilmek için, harcanan zamanın ve maaliyetin %50'den fazlası o ürünün testine harcanır. Harcanan zaman ve kaynağın bu kadar fazla olmasından dolayı, çok az sayıda insan test işlemine sıcak bakar. 158Sınır değer analizi de başka bir kara kutu tekniğidir. Eşdeğer parçalama tekniğini tamamlayan bir tekniktir. Eşdeğer sınıflardaki herhangi bir elemanı seçmek yerine, sınır değerdeki elemanı seçmeye yöneliktir. Ayrıca tamamen girdi koşullarındaki hataları bulmaktan başka, çıktı koşullarındaki hatayı bulmayı da amaçlar. Neden-sonuç testi, program içindeki olası mantıksal koşulları ve bunlara bağımlı sonuçlara göre test senaryosu geliştirmeyi sağlayan bir kara kutu tekniğidir Yazılımın bağımsız versiyonlarını üretip, bunları diğer test teknikleri ile test edip sonuçların karşılaştırılması da, karşılaştırmalı test adı verilen bir kara kutu tekniğidir. Gerçek zamanlı sistemler, zamana bağımlı sistemler oldukları için, test işlemine yeni bir eleman olan zamanı katarlar. Test senaryosu tasarlayan kişi, beyaz ve siyah kutu test senaryolarına ek olarak, veri zamanlaması, taskların paralelliği gibi konuları da dikkate almak zorundadır. Gerçek zamanlı sistemler için şu 4 aşamalı sistem önerilebilir: - Task testi - Davranış testi 161uygulamaktır. Bunlar şöyle sıralanabilir: - Kurtarma testi - Güvenlik testi - Gerilim testi - Volume testi - Konfigurasyon testi - Uygunluk testi - Bellek testi - Performans testi - Kuruluş testi - Servis ve bakım kolaylığı testi - Dokümanların testi Bazan program testi hata ayıklama ile eşdeğer görülür. Aslında birbirleri ile ilişkili olmalarına rağmen, tamamen ayrı işlemlerdir. Test, programda hatanın varlığını araştırma üzerine yoğunlaşan bir süreçtir. Hata ayıklama ise, test işlemi tarafından bulunan hatayı, program içinde bulma, ve hatalı kodu düzeltmedir. Temel olarak 5 hata ayıklama yaklaşımından söz edilebilir: Kaba-Kuvvet ile hata ayıklama, en verimsiz yaklaşım olmasına rağmen, en fazla kullanılanıdır. Tüme varım ve tümden gelim diğer hata ayıklama yöntemleridir. Ayrıca, 164Sınır değer analizi de başka bir kara kutu tekniğidir. Eşdeğer parçalama tekniğini tamamlayan bir tekniktir. Eşdeğer sınıflardaki herhangi bir elemanı seçmek yerine, sınır değerdeki elemanı seçmeye yöneliktir. Ayrıca tamamen girdi koşullarındaki hataları bulmaktan başka, çıktı koşullarındaki hatayı bulmayı da amaçlar. Neden-sonuç testi, program içindeki olası mantıksal koşulları ve bunlara bağımlı sonuçlara göre test senaryosu geliştirmeyi sağlayan bir kara kutu tekniğidir Yazılımın bağımsız versiyonlarını üretip, bunları diğer test teknikleri ile test edip sonuçların karşılaştırılması da, karşılaştırmalı test adı verilen bir kara kutu tekniğidir. Gerçek zamanlı sistemler, zamana bağımlı sistemler oldukları için, test işlemine yeni bir eleman olan zamanı katarlar. Test senaryosu tasarlayan kişi, beyaz ve siyah kutu test senaryolarına ek olarak, veri zamanlaması, taskların paralelliği gibi konuları da dikkate almak zorundadır. Gerçek zamanlı sistemler için şu 4 aşamalı sistem önerilebilir: - Task testi - Davranış testi 161with other system parts has to be tested. This is called system testing which has basically twelve parts: - Recovery testing - Security testing - Stress testing - Volume testing - Configuration testing - Compatibility testing - Storage testing - Performance testing - Installability testing - Seviceability testing - Documantation testing Sometimes program testing is thought to be the same as debugging. In fact they are completely different though they are related to each other. Testing is a process which searches whether there exists any errors in a program. Debugging is to find the error within the program and to correct the code. Basically, debugging may be divided into 5 different approaches: Although the brute-force debugging is the most unprofitable approach, it is the most frequently used one. Dabugging by induction, deduction, backward tracking and 172uygulamaktır. Bunlar şöyle sıralanabilir: - Kurtarma testi - Güvenlik testi - Gerilim testi - Volume testi - Konfigurasyon testi - Uygunluk testi - Bellek testi - Performans testi - Kuruluş testi - Servis ve bakım kolaylığı testi - Dokümanların testi Bazan program testi hata ayıklama ile eşdeğer görülür. Aslında birbirleri ile ilişkili olmalarına rağmen, tamamen ayrı işlemlerdir. Test, programda hatanın varlığını araştırma üzerine yoğunlaşan bir süreçtir. Hata ayıklama ise, test işlemi tarafından bulunan hatayı, program içinde bulma, ve hatalı kodu düzeltmedir. Temel olarak 5 hata ayıklama yaklaşımından söz edilebilir: Kaba-Kuvvet ile hata ayıklama, en verimsiz yaklaşım olmasına rağmen, en fazla kullanılanıdır. Tüme varım ve tümden gelim diğer hata ayıklama yöntemleridir. Ayrıca, 164
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOFTWARE TESTING In the last few decades, there has been big progress in software engineering. Developments which have been made in this area are obviously reflected in software testing. Now, program testing is clearly distinguished from“debugging”and is considered as 'quality control activity. ' Eventhough there is big progress in software testing, it is not easy to give a solid definition to the question: What is software testing? One can give different definitions. As an example, while one of the definitions can be given as“an activity to measure the software quality, ”the other might simply be 'to find errors in the program'. The purpose of testing is to produce a high quality program which is accurate and reliable so that it can satisfy the customer. In this connection, over 50% of the total time and money is spent for testing to produce a high quality program. In the testing process, efforts have to be focused on preventing errors rather than detecting or correcting them. 166with other system parts has to be tested. This is called system testing which has basically twelve parts: - Recovery testing - Security testing - Stress testing - Volume testing - Configuration testing - Compatibility testing - Storage testing - Performance testing - Installability testing - Seviceability testing - Documantation testing Sometimes program testing is thought to be the same as debugging. In fact they are completely different though they are related to each other. Testing is a process which searches whether there exists any errors in a program. Debugging is to find the error within the program and to correct the code. Basically, debugging may be divided into 5 different approaches: Although the brute-force debugging is the most unprofitable approach, it is the most frequently used one. Dabugging by induction, deduction, backward tracking and 172SUMMARY SOFTWARE TESTING In the last few decades, there has been big progress in software engineering. Developments which have been made in this area are obviously reflected in software testing. Now, program testing is clearly distinguished from“debugging”and is considered as 'quality control activity. ' Eventhough there is big progress in software testing, it is not easy to give a solid definition to the question: What is software testing? One can give different definitions. As an example, while one of the definitions can be given as“an activity to measure the software quality, ”the other might simply be 'to find errors in the program'. The purpose of testing is to produce a high quality program which is accurate and reliable so that it can satisfy the customer. In this connection, over 50% of the total time and money is spent for testing to produce a high quality program. In the testing process, efforts have to be focused on preventing errors rather than detecting or correcting them. 166testing are other types of debugging. Finally, particular example for project development and testing approach in a firm has been analysed. A study has been performed on the errors of the testing process. In conclusion, software testing is a phase of the software life-cycle and ensures the quality of software. Therefore, it has to be carefully paid attention to. 173with other system parts has to be tested. This is called system testing which has basically twelve parts: - Recovery testing - Security testing - Stress testing - Volume testing - Configuration testing - Compatibility testing - Storage testing - Performance testing - Installability testing - Seviceability testing - Documantation testing Sometimes program testing is thought to be the same as debugging. In fact they are completely different though they are related to each other. Testing is a process which searches whether there exists any errors in a program. Debugging is to find the error within the program and to correct the code. Basically, debugging may be divided into 5 different approaches: Although the brute-force debugging is the most unprofitable approach, it is the most frequently used one. Dabugging by induction, deduction, backward tracking and 172testing are other types of debugging. Finally, particular example for project development and testing approach in a firm has been analysed. A study has been performed on the errors of the testing process. In conclusion, software testing is a phase of the software life-cycle and ensures the quality of software. Therefore, it has to be carefully paid attention to. 173with other system parts has to be tested. This is called system testing which has basically twelve parts: - Recovery testing - Security testing - Stress testing - Volume testing - Configuration testing - Compatibility testing - Storage testing - Performance testing - Installability testing - Seviceability testing - Documantation testing Sometimes program testing is thought to be the same as debugging. In fact they are completely different though they are related to each other. Testing is a process which searches whether there exists any errors in a program. Debugging is to find the error within the program and to correct the code. Basically, debugging may be divided into 5 different approaches: Although the brute-force debugging is the most unprofitable approach, it is the most frequently used one. Dabugging by induction, deduction, backward tracking and 172testing are other types of debugging. Finally, particular example for project development and testing approach in a firm has been analysed. A study has been performed on the errors of the testing process. In conclusion, software testing is a phase of the software life-cycle and ensures the quality of software. Therefore, it has to be carefully paid attention to. 173