Bleomycin uygulanan ratlarda CoQ10'nin lipit peroksidasyonu, antioksidan profil ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisi
The effect of the CoQ10 on the lipid peroxidation, antioxidant profile and some biochemical parameters in rats induced with bleomycin.
  1. Tez No: 242395
  2. Yazar: FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada bleomisin uygulanan ratlarda, CoQ10' in lipit peroksidasyonu, antioksidan profil ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmayı altı ve dokuz aylık 60 Wistar-Albino ırkı rat oluşturdu. Hem altı hem de dokuz aylık ratlar üç gruba ayrıldılar. Birinci grup ratlara bleomisin 7,5 mg/kg/canlı ağırlık oranında intratrekeal olarak tek doz şeklinde uygulandı. İkinci grup ratlara bleomisine ilave olarak CoQ10 4 mg/kg/ canlı ağırlık oranında intraperitonal olarak hergün uygulandı. Üçüncü grup ratlara ise yalnız CoQ10 4 mg/kg/ canlı ağırlık oranında yine günlük olarak verildi. Çalışma altı hafta olarak planlandı. Deneme öncesi ratlardan alınan kanlar kontrol grubu oluşturmak amacıyla kullanıldı. Uygulamanın üçüncü ve altıncı haftalarında kan örnekleri ve histopatoloji için doku örnekleri alındı. Yapılan analizlerde MDA düzeylerinde bleomisin verilen grupta önemli seviyelerde artışlar gözlendi. Diğer deneme gruplarında ölçülen yükselmeler, bleomisin verilen gruptan daha az olarak şekillendi. Glutatyon seviyelerinde kontrol değerlerine göre tüm gruplarda değişik anlamlarda azalmalar saptandı. Seruloplazmin değerlerinde ise tüm gruplarda deneme sonunda ciddi artışlar hesaplandı. Retinol miktarlarında CoQ10 verilen grup hariç diğer gruplarda çalışma sonunda artışlar gözlenirken ?-tokoferol düzeyinde azalmalar saptandı. Histopatolojik bulgularda ise, bleomisin verilen grupta alveoller arası septumlarda belirgin kalınlaşmalar ve fibrozis şekillendi. Bleomisin ve CoQ10 verilen grupta gözlenen bu septum kalınlaşmaları daha az belirgindi. CoQ10 verilen grupta ise amfizemler hiperemi bağlı daha hafif kalınlaşmalar gözlendi. Sonuç olarak, CoQ10' in bleomisin ile birlikte verildiği grupta fibrotik görünümlerin, bleomisin verilen gruba göre daha az şekillenmiş olması CoQ10' in antioksidan ve koruyucu etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu koruyucu etkisi, akciğerlerde fibroblastların ve lökositlerin birikmelerinin inhibe edilmesi veya serbest oksijen radikallerinin oluşumunun engellenmesi ya da ortamdan uzaklaştırılması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the effect of CoQ10 in lipid peroxidation, antioxidant profile and some biochemical parameters were examined on the bleomycin exposed rats. 60 Wistar-Albino race rats in six and nine-month age were examined. Both the six and nine-month age rats were divided into three groups. In the first group, bleomycin were applied intratrecally as one dose with the ratio of 7,5 mg/kg/body weight. In the second group rats, in addition to the bleomycin, CoQ10 was intraperitoneally applied daily with the ratio of 4mg/kg/ body weight. In the third group rats, only CoQ10 was applied daily with the ratio of 4mg/kg/ body weight. The study was planned as six weeks. The blood taken form the rats before experiments was used for establishing the control group. The blood samples and tissue samples for histopathology were taken in the third and the sixth weeks. The MDA level was observed importantly high in the bleomycin applied group. The observed high values in the other groups were formed as lower than the bleomycin applied group. Glutathione level decrease with different meanings in all groups was observed when compared to control levels. But important seruplasmin value increases were calculated in all groups at the end of the experiment. While the retinol level increase was observed in all groups except CoQ10 implemented group, it was determined that there was a decrease in ?-tokoferol level. In the histopathologic symptoms, a clear thickenning and fibrosis were formed in septums between alveolus in the bleomycin applied group. The observed septum thickenning was less clear in the bleomycin + CoQ10 applied group. But the amfizems in the CoQ10 applied group slightly thickened because of the hyperemia. As a result, the less fibrotic formation in the CoQ10 and bleomycin applied group than the only bleomycin applied group shows that CoQ10 is an antioxidant and has a protective effect. This protective effect can be explained as the inhibition of fibroblasts in lungs and leucocyte accumulation or obstructing the free oxygen radicals formation or removal from the environment.