Bleomisin uygulanan ratlarda CoQ10' in tüylerdeki iz mineral düzeyleri üzerine etkisi
The effect of CoQ10 on the levels of trace minerals in bleomycin induced rat?s feathers
- Tez No: 303414
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Saç ve tüylerdeki iz element konsantrasyonları klinikçiler tarafından vücuttaki element profilini yansıttığı için, besinsel noksanlık belirtilerini ortaya koymak amacıyla kullanılmaktadırlar. Çeşitli kanser türlerinde iz element konsantrasyonları diagnoz açısından önemli bir kriterdir. Bleomisin uygulanan ratlarda CoQ10' in tüylerdeki iz mineral düzeyleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla bu tez çalışması planlandı. Bu çalışmada 36 Wistar albino ırkı rat materyal olarak kullanıldı. Gruplar, kontrol, BLM, BLM+CoQ10 ve CoQ10 olarak belirlendi. Usulüne uygun olarak yaş yakma yöntemiyle hazırlanan kıl örneklerinde iz element (Fe, Cu, Zn, Mn) analizleri atomik absorpsiyon cihazı ile yapıldı ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Demir (Fe) miktarında, bleomisin uygulanan 6 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.01); bleomisin ve CoQ10' in birlikte uygulandığı 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.05) gözlendi.Bakır (Cu) miktarında , bleomisin uygulanan 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.001); bleomisin ve CoQ10' in birlikte uygulandığı 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.01); CoQ10 uygulanan 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.001) gözlendi.Manganez (Mn) miktarında, bleomisin uygulanan 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.001); bleomisin ve CoQ10' in birlikte uygulandığı 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.001); CoQ10 uygulanan 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.001) gözlendi.Çinko (Zn) miktarında, bleomisin ve CoQ10' in birlikte uygulandığı 9 aylık ratlarda, kontrole oranla azalma (p?0.05) gözlendi.
Özet (Çeviri)
The concentrations of trace elements at hair and feathers use by clinical researchers to point out element profile of body to indicate alimentare deficiencies. Trace element concentrations are important criteria for diagnosis at various cancer species. This research thesis is planned to investigate the effect of CoQ10 on the levels of trace minerals in bleomycin induced rat?s feathers. At this research 36 Wistar albino rats used as material. Groups are defined as control, BLM, BLM+CoQ10 and CoQ10. Feather samples prepared with respect to wet decomposition method and trace elements (Cu, Zn and Mn) analyses are carried out with atomic absorption device and evaluated statistically. Quantity of iron (Fe) at bleomycin induced 6 months old rats, compared to control, decrease (p?0.01); at both bleomycin and CoQ10 induced 9 months old rats, compared to control, decrease (p?0.05) observed. Quantity of copper (Cu) at bleomycin induced 9 months old rats, compared to control, decrease (p?0.001); at both bleomycin and CoQ10 induced 9 months old rats, compared to control, decrease (p?0.001) observed. Quantity of manganese (Mn) at bleomycin induced 9 months old rats, compared to control, decrease (p?0.001); at both bleomycin and CoQ10 induced 9 months old rats, compared to control, decrease (p?0.05) observed. Quantity of zinc (Zn) at both bleomycin and CoQ10 induced 9 months old rats, compared to control, decrease (p?0.05) observed.