Ratlarda bleomisin ile oluşturulan akciğer fibrozisinded vitamini takviyesi ve yüzme egzersizinin antiinflamatuar ve antifibrotik etkisi
Antiinflammatory and antifibrotic effect of vitamin D supplement and swimming exercise in lung fibrosis induced by bleomycin in rats
- Tez No: 861104
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma ile deneysel pulmoner fibrozis'de; D vitamini takviyesi ile fibrozis oluşumu ve gelişen inflamasyonu azaltmak hedeflenmektedir. Materyal ve Metot: Çalışmada 69 adet wistar albino rat kullanıldı. Bu ratlar, rastgele olacak şekilde toplam 10 gruba ayrıldı. Çalışmada deneysel pulmoner fibrozisi oluşturmak için, 2,5mg/kg BLM tek doz intratracheal olarak uygulandı. D vitamini 200 IU ve 100 IU olarak zeytinyağı içerisinde 6 hafta boyunca ratlara oral yoldan (gavaj) verildi. Ratlara, modifiye bir tank içerisinde, uygun sıcaklıkta (31±1 °C) her gün yüzme egzersizi yaptırıldı. BLM uygulamasından 28 gün sonra ratlar sakrifiye edildi. Ratlardan kan, BAL (bronkoalveolar lavaj) ve patoloji örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: With this study, in experimental pulmonary fibrosis; Vitamin D supplementation aims to reduce fibrosis formation and developing inflammation Material and Method: 69 Wistar albino rats were used in the study. These rats were randomly divided into 10 groups in total. To create experimental pulmonary fibrosis in the study, a single dose of 2.5mg/kg BLM was administered intratracheally. Vitamin D was given orally (gavage) to rats as 200 IU and 100 IU in olive oil for 6 weeks. Rats were given swimming exercises every day in a modified tank at an appropriate temperature (31±1 °C). The rats were sacrificed 28 days after BLM application. Blood, BAL (bronchoalveolar lavage) and pathology samples were taken from the rats.