Heidelberg Retinal Tomografi Rostock Kornea Modülü ile keratokonusta morfolojik kornea değişikliklerinin incelenmesi
Morphological changes in keratoconus : ultrastructural analysis by Heidelberg Retinal Tomograph Rostock Corneal Module in vivo confocal microscopy
  1. Tez No: 242399
  2. Yazar: MEHMET FATİH KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇİNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı keratokonuslu hastalardaki morfolojik kornea değişikliklerini invivo konfokal mikroskopi kullanarak değerlendirmektir. Keratokonuslu 35 hastanın 68 gözü in vivo konfokal mikroskopi ile muayene edildi. Kontrol grubu olarak da 35 sağlıklı olgunun 70 gözü incelendi. Sonuçlar kalitatif ve kantitatif olarak Heidelberg Retinal Tomografi 3 Rostock Kornea Modülü ile karşılaştırıldıKeratokonuslu grupta invivo konfokal mikroskopi bulguları olarak uzamış ve dökülmekte olan süperfisiyel epitel hücreleri; bazal epitelyal hücrelerde parlak reflektif materyal birikimi; belirginleşmiş, kalınlaşmış subbazal sinirler; subbazal sinirlerde yapısal değişiklikler; stromal keratositlerde belirgin reflektivite ve düzensiz yapılanma; stromada foldlar; endotel hücrelerinde pleomorfizm, genişleme, endotelyal guttata tesbit edildi. Bu anormal bulguların hiçbiri kontrol grubunda yoktuAnterior ve posterior stromal keratosit dansitesi açısından gruplar arasında ciddi farklar mevcuttu. Anterior keratosit dansitesi kontrol grubuna göre %14; posterior keratosit dansitesi ise %21,5 daha azdı. Sonuç olarak keratokonuslu hastalarda konfokal mikroskopi ile korneanın tüm tabakalarında kalitatif ve kantitatif yapısal değişiklikler izlendi. İleri keratokonuslu hastalarda bu bulgular daha ciddi seviyedeydi. Bu noninvaziv invivo teknik ile keratokonusun teşhis, takip ve patogenezinin anlaşılması kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate corneal structure in eyes with keratoconus by using in vivo confocal microscopy. Sixty-eight eyes of 35 consecutive patients with keratoconus were examined by in vivo confocal microscopy. Seventy eyes of 35 healthy subjects served as the controlThe main outcome measures were qualitative and quantitative changes encountered at confocal microscopy examination. In the keratoconus group, in vivo confocal microscopy findings included elongated, exfoliating superficial epithelial cells; brightly reflective material deposition within the basal epithelial cells; prominent, thickened subbasal nerves; structural changes in subbasal nerve fibers; pronounced reflectivity and irregular arrangement of stromal keratocytes; structurally abnormal anterior stromal keratocyte nuclei; folds in the anterior, mid, and posterior stroma; pleomorphism and enlargement of endothelial cells; and endothelial guttata. No such abnormal findings were present in the control group. There were significant differences between the two groups in terms of the anterior and posterior stromal keratocyte densities. The anterior keratocyte density and posterior keratocyte density were 14% lower and 21.5% lower than in controls, respectively. Quantitative and qualitative structural changes were observed in all corneal layers in eyes with keratoconus by using slit-scanning confocal microscopy. The changes at all levels were more prominent in eyes with severe keratoconus. This noninvasive in vivo technique may prove to be useful in the diagnosis and follow-up of keratoconus and in the understanding of its pathophysiology