Erken gebelik kayıplarında antioksidan ve ağır metal düzeyleri
Antioxidants and heavy metal levels in early miscarriages
  1. Tez No: 242398
  2. Yazar: CENGİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOLUSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bazı spontan erken gebelik kayıpları vakalarında etyoloji çok açık iken, bazılarında belli değildir. Spontan abortuslarda ağır metaller ve oksidatif stresin rolü olduğuna dair deliller de mevcuttur. Biz bu çalışmamızda etyolojisi karanlık olan spontan erken gebelik kayıplarında, çevresel abortus etkenlerinden ağır metalleri ve plasental antioksidan sistemlerinden katalaz düzeyini incelemeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: Prospektif çalışmamıza Mart 2008 ve Ekim 2008 tarihleri arasında, Van YYÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği'ne ve Van Doğumevi' ne vajinal kanama ve/veya karın ağrısı şikayet ile başvuran 5- 10. gebelik haftaları arasındaki abortus inkompletus tanısı alan 50 hasta ve istemli küretaj yaptırmak isteyen 5- 10. gebelik haftasında olan 50 kontrol hasta dahil edildi.Bulgular: Çalışma sonucunda erken spontan gebelik kaybı olanlar ile kontrol grubu arasında katalaz aktivitesi açısından anlamlı fark bulundu. Vaka ve kontrol grubu arasında serum total demir, çinko, bakır, mangan, kadmiyum arasında anlamlı fark bulunurken iki grup arasında serum total magnezyum düzeyi açısından anlamlı fark bulunamadı.Sonuç: Çalışma sonucunda erken gebelik kayıbı olan hastalarda oksidatif stresin arttığını ve bunun sonucunda da vucudun savunma sistemlerinden olan antioksidatif sistemlerinin de buna bağlı olarak arttığını gördük. Ayrıca düşük yapanlarda serum ağır metallerinde azalma olduğunu bulduk. Bu bulgulardan yola çıkarak oksidatif stresin ve ağır metallerin erken gebelik kayıplarında rolü olabileceği, ancak ama bunun için daha geniş ve fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We know; etiology is clear for many early pregnancy losses. However it?s not yet clear for remainders. Some studies indicate that heavy metals and oxidative stress, contribute to spontaneous abortion. The aim of the study was to investigate the roles of heavy metals and a placental antioxidative system; catalase ın the ethiology of early pregnancy losses.Matherial and methods: From March 2008 to October 2008; 50 patients that presented to gynecology and obstetric policlinics of university hospital of Yuzuncu Yıl University of Van and Maternity Hospıtal of Van with vaginal bleeding and/or abdominal pain and were diagnosed as abortus ıncompletus between 5-10 weeks of gestation were prospectively evaluated. Control group consisted of 50 patients; who had voluntary termination of their pregnancies between 5-10 gestational weeks.Findings: The results of the study showed that catalase activities in early spontan abortion group were significantly different from controls. Despite the significant changes in the levels of serum total iron, zinc, copper, manganese and cadmium; serum magnesium levels were not altered between two groups.Results: The data demonstrate that, increasing oxidative stress is associated with the early pregnancy losses. As a consequence, antioxidative systems of body were activated by this pathway. In the second place we also found that serum heavy metal levels were reduced in patients with spontaneous abortion. Finally; oxidative stress and heavy metals may play a role in early pregnancy losses. More and detailed investigations are needed to demonstrate the relatıonship between oxidative stress and heavy metals in the future.