Alt eksremite cerrahilerinde kombine siyatik-femoral sinir bloğunda Levobupivakain ile Levobupivakain ve Ketaminin karşılaştırılması
The comparison of Levobupivacaine and the combination of Levobupivacaine and Ketamine in the combined sciatic-femoral nerve blockage in lower extremity surgeries
  1. Tez No: 242408
  2. Yazar: ENES KÜÇÜKKESİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada levobupivakaine adjuvan olarak eklenen ketaminin sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, kalp atım hızı, duyusal ve motor blok başlama, pik ve kalkma süresine etkilerini, postoperatif ilk ağrı ve analjezik gereksinim zamanını ve analjezi ihtiyacının değerlendirilmesi amaçlandı.ASA I?II risk grubundan, 18?60 yaş arası, alt ekstremite cerrahisi geçirecek, 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalara uygulanacak çalışma ilaçlarına göre hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba yalnız %0.375 levobupivakain, ikinci gruba %0.375 levobupivakain + 0.5 mg/kg ketamin karışımı solüsyonu kullanıldı. Kombine siyatik?femoral sinir bloğu uygulamadan 5 dakika önce hastalara premedikasyon amacıyla 0.03 mg/kg i.v. midazolam yapıldı. Hastalara siyatik sinir bloğu için 20 mL, femoral sinir bloğu için 15 mL hazırlanmış solüsyonlardan kullanıldı. Çalışmaya alınan tüm hastalara aynı anestezi tekniği uygulandı. Duyusal ve motor blok başlama zamanına ilk 10 dakikada 1 dakika aralarla, daha sonra 5 dakika aralarla bakıldı. Duyusal ve motor blok kalkma zamanı operasyon bittikten sonra 1 saat aralarla bakıldı. Duyusal blok başlama zamanı, duyusal blok pik zamanı L2?S1 dermatomları arasında künt uçlu iğne ile yapılan pin?pirik uyarıyla değerlendirildi. Motor blok başlama zamanı, motor blok pik zamanı bromaj skoru ile değerlendirildi. Operasyon süresince hastaların sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu (SpO2) ve kalp atım hızı değerleri 5'er dakika aralarla kaydedildi. Postoperatif ilk ağrı görülme zamanı, postoperatif ilk analjezik gereksinim zamanı ve kullanılan toplam analjezik miktarı kaydedildi.Gruplar arası sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, kalp atım hızı, periferik oksijen satürasyonu, duyusal ve motor blok başlama zamanı, pik ve kalkma zamanı, postoperatif ilk ağrı ve analjezik gereksinim zamanı ve postoperatif 24 saatte analjezi ihtiyacı arasında istatistiksel anlamlılık saptanmadı.Levobupivakaine ketamin ilave edilmesinin anlamlı olmasa da duyusal ve motor blok başlama ve pik zamanlarını kısalttığı, ayrıca duyusal ve motor blok kalkma zamanı, postoperatif ilk ağrının görülme zamanı ve ilk analjezik gereksinim zamanını uzattığı, kullanılan toplam analjezik miktarını da azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the effect of ketamine, added as an adjuvant to levobupivacaine, on sistolic, diastolic and mean blood pressures, heart rate, onset, peak and offset times of sensory and motor blocks, time of first postoperative pain, time of first analgesic requirement and total analgesic requirements.ASA I-II 40 patients, aged between 18?60 years, undergoing lower limb surgery were included in the study and randomly assigned into two groups. First group received 0.375 % levobupivacaine and second group received a mixture of 0.375 % levobupivacaine and 0.5 mg/kg ketamine. The patients were premedicated with i.v. 0.03 mg/kg midazolam before sciatic + femoral nerve block. 20 ml of study drugs for sciatic and 15 ml for femoral nerve block was used for all patients with same anesthetic technique. Onset times of sensory and motor blocks were recorded with 1 minute interval in first 10 minutes, thereafter with 5 minutes intervals. Offset times of sensory and motor blocks were evaluated with one hour interval after the surgery. The onset, peak times of sensory block were evaluated with pin-prick test via blunt pin between the L2?S1 dermatomes and the onset, peak times of motor block were evaluated with Bromage scale. Vital signs including sistolic, diastolic and mean blood pressures, peripheral oxygene saturation and heart rates were recorded with 5-minutes intervals. Postoperative first pain time, postoperative first analgesic requirement time and total analgesic consumption were recorded.Sistolic, diastolic and mean blood pressures, heart rates, peripheral oxygene saturation, onset, peak and offset times of motor and sensory blocks, postoperative first pain time, postoperative first analgesic requirement time and total analgesic consumption during 24 hours were not statistically different between groups.We concluded that the addition of ketamine to levobupivacaine reduced onset and peak times and increased offset times of sensory and motor blocks, delayed first time of pain and analgesic requirement and also reduced total analgesic consumption, although these differences were not statistically significant.