Pediatrik açık kalp cerrahisi sonrası görülen hiperlaktateminin sıklığı, mortalite, morbidite ve risk faktörleri ile ilişkisi
The relationship between frequency, mortality, morbidity, and risc factors of hyperlactatemia which seems after pediatric open heart surgery
- Tez No: 242415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CEYRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Hiperlaktatemi, açık kalp cerrahisi sonrası yaygın görülen bir metabolikbozukluktur (1). Hiperlaktatemi ölümcül seyredecek hipoperfüzyonun erkenhabercisi olabilmesi açısından, kan laktat seviyesinin takibi kritik olgularda, erkenkurtarıcı müdahale sansı verebilecektir (2). Bu tez çalısmasında pediatrik açık kalpcerrahisi uygulanan olgularda hiperlaktatemi sıklığının arastırılması, iliskiliolabilecek risk faktörlerinin tespiti, postoperatif morbidite ve mortalite ile iliskisininsaptanmasını amaçladık.Gereç - Yöntemler: Ocak 2008 ? Temmuz 2008 tarihleri arasında ErciyesÜniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde hipotermikkardiyopulmoner bypass ile açık kalp cerrahisi uygulanan 45 pediatrik olguçalısmaya dahil edildi. Olgulardan preoperatif, intraoperatif, postoperatif 1. ve12.saat, olmak üzere toplam dört adet laktat örneği alındı. Ortalama laktat değerinin3 mmol/L ve üzerinde olduğu yüksek laktat ile 3 mmol/L'nin altında olduğu normallaktat grubları olusturuldu. ?liskili risk faktörlerini tespit edebilmek için olgularınbelirlenen parametreleri hazırlanan formlara kaydedildi. Olgularda hiperlaktatemisıklığı, iliskili olabilecek risk faktörleri, morbidite ve mortalite ile iliskisi istatistikselolarak hesaplandı.Bulgular: Ocak 2008 ? Temmuz 2008 tarihleri arasında toplam 45 pediatrik olguçalısmaya dahil edildi. 45 olgunun 33'ü (%73.3) normal laktat (NL) grubuna, 12'si(%26.7) yüksek laktat (YL) grubuna dahil edildi. YL grubunda sınırda bir mortaliteiliskisi tespit edildi (p=0.052).
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperlactatemia is a common methabolic disorder after open heart surgery.Hiperlactatemia can be an early result of hypoperfusion and can be mortal and it canprovide immediate and appropriate treatment in critical cases. We aimed toinvestigate frequecy of hyperlactatemia, detection of related risc factors andrelationship between postoperative morbidity and mortality with patients which weperformed open heart surgery in this thesis study.Material and Method: 45 pediatric patients which operated with hypothermiccardiopulmonary bypass technique at Erciyes Univercity Medical FacultyCardiovascular Surgery Department between January 2008-July 2008 were includedstudy group. Preoperative, intraoperative, postoperative 1?th hour and postoperative12?th hour total four lactat level had taken and patients divided into two groups thatthose was normal and high lactat levels according to mean lactat levels border of 3mmol/L. All parameters recorded to prepared forms for determination of related riscfactors. Hyperlactatemia frequency, related risc factors and relationship betweenmorbidity and mortality was calculated statistically from all patients.Findings: 45 pediatric patients was included to study between January 2008- July2008. 33 patints (%73.3) was in normal lactat (NL) and 12 patients (%26.7) was inhigh lactat (HL). A borderline relationship found between mortality and high lactatgroup (p=0.052). BSA, age, LDS, inotropic agent need of intraoperative andemergency unit and mechanic ventilation time was detected as mortality related riscfactors.