Doğum öncesi hidronefroz tanısı konulan çocuklarda bir yıllık izlem sonuçları ve renal fonksiyonların değerlendirilmesi
One year follow-up results of patients prenatally diagnosed hydronephrosis and evaluation of renal functions
  1. Tez No: 242416
  2. Yazar: SİBEL YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giris ve amaç: Ultrasonografinin yaygın kullanımı ile doğum öncesidönemde tespit edilebilen en sık ürolojik anomali hidronefrozdur. Obstruktif üropatiuzun dönemde renal hasar ile renal fonksiyon kaybına ve renal replasman tedavigereksinimine yol açarak ciddi morbidite ve mortalite nedeni olmaktadır.Çalısmamızda doğum öncesi hidronefroz sebepleri ve sıklığını ortaya koymayı, biryıl sonunda hastaların son durumlarını değerlendirmeyi, çalısma sonundaki böbrekfonksiyonları ile baslangıç parametreleri arasında bir iliski varlığını arastırmayı vemuhtemel prognostik faktörleri belirlemeyi amaçladık.Hastalar ve metod: Nisan 2006 ve Ekim 2007 tarihleri arasında doğan vedoğum öncesi dönemde kadın-doğum uzmanı tarafından yapılan fetal USG'dehidronefroz tespit edilerek fakültemiz pediatri nefroloji polkliniğine basvurantoplam 48 bebek doğumdan sonra izlem programına alındı. Doğumdan sonra 72 saat-7. gün, 4-6. hafta, 3.ay, 6.ay ve 12. aylarda hastalar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims: By the recent advances in ultrasound techniques,hydronephrosis became the most common urologic anomaly detected in the fetus.Obstructive uropathy can cause long-term mortality and morbidity by leading torenal damage and decreasing renal functions which require renal replacement therapy.We aimed to determine the etiological reasons and frequency of prenatal determinedhydronephrosis, to evaluate the association between some parameters and renalfunctions during study.Patients and method: 48 patients born between April 2006-October 2007with antenatally detected hydronephrosis were followed prospectively in ErciyesUniversity Medical Faculty Pediatric Nephrology department.