Acil serviste akut koroner sendromun hızlı tanısında kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein
Heart type fatty acid binding protein for rapid diagnosis of acute coronary syndromes in the emergency department
  1. Tez No: 242424
  2. Yazar: ÖNDER LİMON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP), kalp kası hücresinde bulunur. H-FABP'ın dolaşımda erken dönemde yükselmesi ve hızlı atılımı nedeni ile AMI olan hastaların erken dönemde tanınması ve dışlanmasında kullanılabilir. Çalışmamızda H-FABP değerinin AKS'nin erken dönem tanısındaki değerinin saptanması amaçlandı. H-FABP'ın 3. saat değeri, troponinin 6. saat değeri ile kıyaslanarak duyarlılığı ve özgüllüğü araştırıldı. Böylece AKS şüphesi olan hastaların takibinin üç saate indirilmesi öngörüldü.Acil servise iskemik tipte göğüs ağrısı yada benzeri yakınmalarla başvuran hastalar çalışmaya alındı. Hastaların geliş anında EKG'leri çekildi, CK, CK-MB, troponin I, myoglobin ve yatak başı kantitatif H-FABP değerleri ölçüldü. EKG'si tanısal olanlar STEMI kabul edildi. EKG'si tanısal olmayan hastaların 3. saatte H-FABP ve 6. saatte CK, CK-MB, troponin I, myoglobin, H-FABP değerleri ölçüldü.İskemik tipte göğüs ağrısı ya da benzeri semptomlarla gelen 183 hasta çalışmaya alındı. STEMI ve NSTEMI ortak grubunda, geliş H-FABP değerinin duyarlılığı %80,9 özgüllüğü %19,2, pozitif prediktif değeri %23 ve negatif prediktif değeri %77,1 olarak bulundu. NSTEMI grubunda, üçüncü saat H-FABP değerinin duyarlılığı %46,7 özgüllüğü %80,2, pozitif prediktif değeri %42,4 ve negatif prediktif değeri %82,8 bulundu. NSTEMI grubunda, altıncı saat H-FABP değerinin duyarlılığı %33,3 özgüllüğü %73,9, pozitif prediktif değeri %24,2 ve negatif prediktif değeri %81,5 bulundu.Yaptığımız çalışmada H-FABP, akut koroner sendromların teşhisinde yatak başı hızlı sonuç vermesi açısından avantajlı bir kardiyak belirteç olmakla beraber, duyarlılığı STEMI ve NSTEMI grubu hastalar birlikte değerlendirildiğinde myoglobine üstün görülmektedir. Üçüncü saatte bakılan H-FABP değerinin NPV değeri %82,8 olarak bulunmuş olması bu testin henüz kardiyak izlem sürelerini kısaltacak güvenirlilikte olmadığı ancak umut verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the diagnostic accuracy of H-FABP in patients with complaint of chest pain or equivalent symptoms presenting to emergency department.Patients presenting to Emergency Department (ED) with complaint of chest pain or equivalent symptoms were included into the study. Bedside point-of-care quantitative level of H-FABP was measured besides ECG interpretation, and measurement of other classical cardiac biomarkers (total CK, CK-MB, troponin I and myoglobin) in plasma. Patients were classified according to initial ECG interpretations. The measurement of H-FABP at the third hour and serial measurements of H-FABP, total CK, CK-MB, Troponin I, myoglobin and H-FABP at the sixth hour were recorded.A total of 183 patients were included to the study. Initial H-FABP was measured in a joint group of STEMI and NSTEMI, with a sensitivity of 80.9%, specificity of 19.2%, positive predictive value of 23% and negative predictive value of 77,1%. The third-hour H-FABP was measured in the group NSTEMI, with a sensitivity of 46.7%, specificity of 80.2%, positive predictive value of 42.4% and negative predictive value of 82.6%. The sixth-hour H-FABP was measured in the group of NSTEMI, with a sensitivity of 33.3%, specificity of 73.9%, positive predictive value of 24.2% and negative predictive value of 81.5%.We conclude that H-FABP is superior to myoglobin in patients in a joint group of STEMI and NSTEMI. The third-hour NPV value of H-FABP is promising for the future although it is not yet safe to shorten the cardiac observation time in patients with chest pain