Akut koroner sendrom olgularının tanısında kalp tıpı yağ asidi baglayıcı proteinin yeri
Value of H-FABP level in diagnosis of acute coronary syndrome cases
- Tez No: 242983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Acil servise göğüs ağrısı ile gelen akut koroner sendrom hastalarının tanısında rutin olarak Troponin ve CK-MB biyokimyasal belirteç olarak kullanılmaktadır. H-FABP kalp kası hücrelerinde bulunan ve doku hasarında hızla salınan bir proteindir. Bu çalışmadaki amacımız akut koroner sendromun tanısında H-FABP'ın, Troponin ve CK-MB' den daha erken yükselip yükselmediğini tespit etmektir.Hastalar ve Yöntem: Çalışma 01.11.2008- 28.02.2009 tarihleri arasında acil servise semptomların başlamasından itibaren ilk 2 saat içinde göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran ve Akut Koroner Sendrom düşünülen ardışık 114 hastada prospektif olarak yapılmıştır.Acil Tıp Anabilim Dalına göğüs ağrısıyla başvuran, hikaye ve klinik olarak AKS düşünülen hastalardan serum H-FABP, Troponin I, CK-MB ve CK kan düzeylerine bakmak için göğüs ağrısının başlangıcından itibaren 2. , 4. ve 6. saat olmak üzere 10 cc.
Özet (Çeviri)
Objective: In the diagnosis of acute coranary syndrome patients in the emergency department with chest pain troponine and ve CK-MB are routinly used as a biochemicial marker. H-FABP which is a protein is found in heart muscle cells and rapidly released at tissue injury.