65 yaş ve üzeri ile 65 yaş altı evre IIIB-IV küçük hücreli olmayan akciğer kanserli hastalarda komorbid faktörlerin sağkalım üzerine olan etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of comorbidity factors on survival in stage IIIB and stage IV non-small cell lung cancer patients aged 65 years and over or under 65 years
- Tez No: 242425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AmaçAltmış beş yaş ve üstü ile 65 yaş altı evre IIIB-IV Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri (KHOAK) olan hastalarda yaş ve komorbid faktörlerin sağkalım üzerine olan etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve YöntemMayıs 1998 ile Nisan 2009 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı tarafından takip ve tedavi edilen, histopatolojik olarak KHOAK tanısı almış, evre IIIB ve IV olan toplam 221 hasta çalışmaya alındı. Hastalar tüm grup, 65 yaş ve üstü ve 65 yaş altı olarak gruplara ayrıldı. Hastaların komorbidite durumu Charlson Komorbidite İndexine göre değerlendirildi. Buna göre hastaların aldığı puanlar 0 (Hiç komorbiditesi olmayan) ile 10 (En fazla komorbiditesi olan) arasında değerlendirildi. Ayrıca analiz için hastalar charlson skorlarına göre 0, 1-2, 3-4, ile 5 ve üzeri olarak 4 grupta değerlendirildi. Elde edilen parametrelerin istatiksel değerlendirmeleri SPSS 11.0 for Windows ile yapıldı. Sağkalım eğrileri Kaplan-Meier yöntemi ile oluşturuldu.SonuçlarToplam 221 hastanın 86 (%39) ' sı 65 yaş ve üzeri iken 135 (%61) `i 65 yaş altında idi. 65 yaş ve üzeri hasta grubunda kronik akciğer hastalığı (%38.4), koroner kalp hastalığı (% 24.4) , diyabet (% 23.3) şeklinde komorbiditeler daha sık izlenirken, 65 yaş altında ise kronik akciğer hastalığı (% 26.7) , diyabet (% 17.8) ve kronik böbrek hastalığı (% 9.6) şeklindeki komorbiditeler daha fazla gözlendi. 65 yaş ve üzeri hasta grubunda Charlson-0 12(%.14) hasta, Charlson-1 51(%59.3) hasta, Charlson-2 10(%11.6) hasta Charlson-3 13(%15.1) hasta; 65 yaş altı hasta grubunda ise Charlson-0 50(%37.3) hasta, Charlson-1 62(%45.9) hasta, Charlson-2 17(%12.6) hasta ve Charlson-3 6(%4.4) hasta idi.Sistemik kemoterapi bakımından değerlendirildiğinde 65 yaş ve üzeri 86 hastanın 78 (%90.6)'ne, 65 yaş altındaki 135 hastanın 121 (%.80.6)'ne sistemik kemoterapi uygulanmış olup, her iki grupta da gemsitabin+platinyum kombinasyonunun en sık uygulanan rejim olduğu gözlendi. Toksisitelerin dağılımı değerlendirildiğinde derece 3-4 hematolojik ve non-hematolojik toksisite 65 yaş ve üzeri hasta grubunda sırasıyla % 33.3 ve %33.3 oranında izlenirken, 65 yaş altındaki hastalarda ise sırasıyla %20.5 ve %33.3 olduğu saptandı.Tüm hasta grubunda median progresyonsuz sağkalım 9.1 ay iken, median sağkalım 17 ay, 1, 2 ve 3-yıllık sağkalım oranları sırasıyla %61.3, %31.7 ve %20.2 iken; bu oranların 65 yaş ve üzeri hasta grubunda ve 65 yaş altındaki hastalardaki dağılımları ise sırasıyla şu şekildeydi: 9,7 Ay, 15 ay, %57.2, %22,2, %12,7 ve 8,57 ay, 18 Ay, %62.9, %37.8 ,%25.3 idi. Sağkalım parametreleri Charlson gruplarına göre değerlendirildiğinde Charlson grup 0, 1, 2 ve 3'teki hastaların 65 yaş ve üzeri ve 65 yaş altı gruplardaki median sağkalım oranları sırasıyla şu şekildeydi: (44 ay, 16 ay, 10 ay, 10 ay ve 19 ay, 18 ay, 11 ay, 11 ay). 65 yaş ve üstü hastalar ile 65 yaş altı hastalar arasında komorbid faktörlerin sağkalım üzerine etkisi bakımından anlamlı fark bulunmadı.YorumEvre IIIB ve IV olan KHOAK hastalarda yaş arttıkça komorbid faktörlerin sıklığının arttığı ve buna paralel olarak tedavi toksisitelerinin artma eğilimi gösterdiği ancak yaş bakımından sağ kalımda anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Charlson komorbidite skorları yüksek olanlarda sağkalımın kısa olması bu hastalara daha titizlikle yaklaşılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVEThe aim of the study is the comparision of the effects of comorbidity factors on survival in stage IIIB and stage IV non-small cell lung cancer (NSCLL) patients aged 65 years and older or under 65 years.MATERIAL AND METHODA total of 221 patients who were diagnosed histopathologically NSCLL as stage III B and and stage IV and received therapy and followed between May 1998 to April 2009 in Medical Oncology Department of Dokuz Eylul University School of Medicine. Patients were grouped as 65 years and older and under 65 years. The comorbidity situation of patients were evaluated by Charlson Comorbidity Index. The points of patients were evaluated between 0 ( No commorbidity) to 10 (maximum comorbidity). The patients were also grouped for analysis as 0, 1-2, 3-4 and 5 or more by Charlson scores. The statistical evaluations of the results were made by SPSS 11.0 for Windows. Kaplan-Meier method was used to produce survival curves.RESULTSEightysix (% 39) of 221 patients were 65 years and older and 135 (% 61) of 221 patients were under 65 years. In the group of patients of 65 years and older, comorbidities as chronic lung disease (% 38.4), coronary artery disease (% 24.4) and diabetes (%23.3) were seen more frequently and for 65 years under, chronic lung disease (% 26.7), diabetes (% 17.8) and chronic renal disease (%9.6) were the most frequently seen complications. In the group of 65 years and older, there were 12 patients in Charlson-0 (%.14), 51 patients in Charlson-1 (%59.3), 10 patients in Charlson-2 (%11.6), 13 patients in Charlson-3 (%15.1) and in the group of under 65 years, there were 50 patients in Charlson-0 (%37.3), 62 patients in Charlson-1 (%45.9), 17 patients in Charlson-2 (%12.6) and 6 patients in Charlson-3 (%4.4).In 65 years and older group, 78 of 86 patients (% 90.8) and in under 65 years group 121 of 135 patients were recieved systemic chemotherapy; in both groups, we observed that, combination of gemcitabine plus platinum was the most chosen regimen. Evaluation of toxicities revealed that grade 3-4 hematologic and non-hematologic toxicities were seen respectively as % 33.3 and % 33.3 in the group of 65 years and older; under 65 years they were seen as % 20.5 and % 33.3 respectively.In all patients, median progression free survival was 9.1 month, median survival was 17 months and 1,2 and 3 year survival rates were % 61.3, % 31.7 and % 20.2 respectively. In patients aged 65 years and older, median progression free survival was 9,7 month, median survival was 15 month and 1,2 and 3 year survival rates these paremeters were (% 57.2), (% 22.2), (% 12,7) respectively and in group under 65 years, 8,57 month, 18 month (% 62.9), (% 37.8), (% 25.3) respectively. Survival parameters that were evaluated for Charlson index revealed that, in group 65 years and older, median survival in Charlson group 0, 1, 2 and 3 were 44 months, 16 months, 10 months and 10 months respectively and in group under 65 years, median survival in Charlson group 0, 1, 2 and 3 were 19 months, 18 months, 11 months and 11 months respectively. There were not any significance for the effect of comorbidity factors on survival between two groups.CONCLUSIONIn stage IIIB and stage IV NSCLL patients, as age increases, comorbidity factors and (in paralel) therapy-related toxicity increases; median survival of the patients are affected negatively and there were not any difference for overall survival related to age. Because the patients with high charlson comorbidity score have shorter survival, we have to evaluate these patients carefully.