LOX-1'in vaskülojenik erektil disfonksiyondaki yeri ve resveratrolün korpus kavernozumda LOX-1 ve eNOS ekspresyonu üzerine olan etkileri
Role of LOX-1 in vasculogenic erectile dysfunction and effects of resveratrol on LOX-1 and eNOS expression in corpus cavernosum
  1. Tez No: 242435
  2. Yazar: OZAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KEFİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇHiperlipidemi özellikle Ox-LDL aracılığı ile endotel disfonksiyonuna yol açan bir durumdur. LOX-1 Ox-LDL'nin endotel disfonksiyonuna neden olan etkilerinden sorumlu ana reseptördür. Çalışmamızda vaskülojenik ED'de korpus kavernozumda LOX-1 ve eNOS ekspresyonunda meydana gelen değişiklikler ve resveratrolün bu moleküller üzerine olan etkileri değerlendirildi.YÖNTEMÇalışmada 21 adet Yeni Zelanda türü erkek tavşan kullanıldı. Her grupta 7 tavşan olmak üzere kontrol, hiperkolesterolemi ve resveratrol grupları oluşturuldu. Altı hafta süreyle kontrol grubu normal yem, hiperkolesterolemi ve resveratrol grupları %2'lik kolesterol diyeti ile beslendi. Resveratrol grubuna 4 mg/kg/gün dozunda resveratrol verildi. Çalışma sonunda plazma kolesterol düzeyleri ve korpus kavernozumda LOX-1 ve eNOS ekspresyon düzeyleri değerlendirildi.BULGULARHiperkolesterolemi grubu total, LDL ve HDL kolesterol seviyeleri kontrol grubuna göre belirgin olarak artış gösterdi (p0,05) saptandı. Üç grupta LOX-1 mRNA ekspresyon düzeyleri arasında farklılık saptanmadı (p=0,488). eNOS mRNA ekspresyonu hiperkolesterolemi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldı (p=0,011).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVEHyperlipidemia causes endothelial dysfunction especially via Ox-LDL. LOX-1 is the main receptor type for the effects of Ox-LDL in endothelial dysfunction. Alterations of cavernosal LOX-1 and eNOS expressions in vasculogenic ED and effects of resveratrol on these two molecules were evaluated in this study.METHODS21 New Zealand white male rabbits were used in this study. Rabbits were seperated into three groups as control, hypercholesterolemia and resveratrol groups with 7 rabbits in each group. Rabbits were fed with normal dietary intake for control group and 2% cholesterol diet for hypercholesterolemia and resveratrol groups through six weeks. Resveratrol 4 mg/kg/day was put in the drinking water of resveratrol group. Plasma cholesterol levels and cavernosal LOX-1 and eNOS expression levels were measured at the end of the study.RESULTSTotal, LDL and HDL cholesterol levels increased significantly in the hypercholesterolemia group when compared with control group (p0.05). There was no difference in LOX-1 mRNA expression levels between three groups (p=0.488). eNOS mRNA expression levels decreased significantly in hypercholesterolemia group when compared with control group (p=0.011).