The role of 15-LOX-1 in resistance to chemotherapeutics
Kemoterapötiklere dirençte 15-LOX-1 enziminin rolü
- Tez No: 623288
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ, DOÇ. DR. PELİN MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kemoterapi kanser tedavisinde en iyi seçenekler arasındadır. Ancak ilaç dirençliliği kemoterapötiklerin etkisini sınırlayabilir. Kanserde ilaç dirençliliğinin nedenleri arasında hücrelerden ilacın hücre dışına transferi, enzimatik süreçlerle ilaçların inaktivasyonu, hedef proteinlerde ilacın bağlanmasını engelleyecek mutasyonların oluşması, hücresel manipülasyonlarla hücre ölüm mekanizmalarına direnç geliştirilmesi ve hücre membranının yeniden organizasyonu yer almaktadır. 15-Lipoksigenaz-1 (15-LOX-1), demir içeren ve çoklu sature olmayan yağ asitlerinin oksijenasyonunu katalizleyen lipoksigenaz enzim ailesinin bir üyesidir. Bu fonksiyonu sayesinde 15-LOX-1 fizyolojik olaylarda kritik roller oynar. Ancak 15-LOX-1 aracılı yolakta gerçekleşebilecek aksaklıklar kanser dahil olmak üzere birtakım patofizyolojik olayları tetikler. 15-LOX-1 aktivitesini kanserle ilişkilendiren birçok çalışma mevcuttur ve enzimin ana ürünü apoptozu tetiklediğinden 15-LOX-1 genellikle tümör baskılayıcı protein olarak kabul edilir. Kanserle 15-LOX-1 ilişkisi detaylıca açıklanmış olmasına rağmen, kanserde ilaç dirençliliğinde 15-LOX-1'in rolü bilinmemektedir. Sunulan çalışma, özellikle doksorubisin dirençliliğine odaklanarak, kanserde ilaç dirençliliğinde 15-LOX-1 proteininin ve yolağının olası etkilerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, 15-LOX-1'in ekspresyonunun doksorubisine dirençli hücre hatlarında azaldığını ancak bu durumun hücre ve/veya ilaç spesifik olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, 15-LOX-1'in aşırı ekspresyonu, hücreler arası farklılıklar göstermekle birlikte hücre ölüm mekanizmalarını tetiklemiştir ve dirençli hücrelerin doksorubisine karşı kısmi hassasiyet geliştirmelerini sağlamıştır. Moleküler çalışmalar, bu etkinin de hücre spesifik olduğunu ve doksorubisine dirençli MCF7 hücre hattında hücre membranının yeniden organizasyonu sayesinde olduğunu göstermiştir. Yine de 15-LOX-1'in kanserde ilaç dirençliliğindeki rolünün daha detaylı aydınlatılabilmesi için ileri moleküler ve klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy is one of the best options to treat cancer. However, drug resistance can limit the efficacy of chemotherapeutics. There have been several reasons for the cancer drug resistance including the export of the drug from cells, inactivation of drugs by enzymatic processes, mutations that limit the binding of the drugs to the target proteins, resistance to cell death mechanism by cellular manipulations and reorganization of the cell membrane. 15-Lipoxygenase-1 (15-LOX-1) is a member of the lipoxygenase family containing iron and catalysing oxygenation of the polyunsaturated fatty acids. Due to this role, 15-LOX-1 is involved in the regulation of critical physiological conditions. However, disruption of the 15-LOX-1-mediated pathway could also trigger pathophysiological conditions, including cancer. There have been numerous reports that combine 15-LOX-1 function and cancer, and 15-LOX-1 is generally regarded as a tumour suppressor protein because of its main product that can activate the apoptosis. Although 15-LOX-1 and cancer relationship has been well defined, the role of 15-LOX-1 in cancer drug resistance has not yet been documented. The present study aims to identify the possible involvement of the 15-LOX-1 protein and its pathways in the cancer drug resistance by focusing particularly on doxorubicin resistance. The results underlined that 15-LOX-1 was downregulated in doxorubicin-resistant cancer cells but the downregulation of 15-LOX-1 was cell and/or drug specific. Moreover, overexpression of 15-LOX-1 in doxorubicin-resistant cancer cells triggered cell death mechanisms in a cell-specific manner and partially re-sensitized the cells towards doxorubicin. Molecular studies revealed that this effect was also cell specific and was a result of cell membrane reorganization in doxorubicin-resistant MCF7 cell line. Still, further molecular and clinical studies are needed to completely explore the role of 15-LOX-1 in cancer drug resistance.