The mechanism of anti tumorigenic effects of 15-LOX-1 in colon cancer
Kolon kanseri hücrelerinde anti-tümör etkisi olan 15-lipoksijenaz-1 enziminin regülasyon mekanizmaları
- Tez No: 338461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kolon kanseri dünyada ölüme neden en yaygın dördüncü kanserdir. Kolon kanserinde rol oynayan ve araştırılan yolaklardan bir tanesi de araşidonik asitin metabolize edildiği LOX (Lipoksijenaz) yolağıdır. Bu yolaktan ortaya çıkan inflamatuar moleküller, kolon ve diğer kanser türlerinin ilerlemesini ve gelişimini kötü yönde etkileyen etmenleri ortaya çıkarır. LOX protein ailesinden olan 15-lipoksijenaz-1 (15-LOX-1) enzimi lineloik asiti 13-(S)-HODE'ye metabolize etmektedir. Bir çok bulgu 15-LOX-1 anti-karsinojenik rolünü özellikle 13-S-HODE yoluyla yaptığını desteklemektedir. Bu genin ifadesi kolon kanser hücrelerinde kaybedilir.Bu tezde amacımız 15-LOX-1 ekspresyonun, özellikle kolon kanseri hücrelerinin metastatik ve anjiogenik potansiyelli bir antikarsinojenik rolü olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, HCT-116 kolon kanseri hücre hattında 15-LOX-1 geninın ifadesi saglandı . 15-LOX-1 un ifadesi ve aktivitesi doğrulandıktan sonra, 15-LOX-1'in ifadesinin hücre çoğalmasını hücre hareketini, yüzeye bağlanma gereksinimi duymadan büyüme özelliğini, hücre göçünü ve Matrijele karşı invasyonunu, metastazla ilgili olan MTA-1 proteini ifadesini, damar oluşumunuanlamlı olarak azalttığı ve apoptozun arttığı gözlemlendi. Mekanizma ile ilgili olarak, bu etkierin çoğu 15-LOX-1 aracılılıklı nükleer reseptör PPAR? yoluyla inflamatuar transkripsiyon faktörü NF-B engellenmesi hakemlik eder. Sonuç olarak, 15-LOX-1'in anti-tumorigenik özelliğe sahip olduğunu ve terapötik amaçlı kullanılabileceğini ileri sürmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the 4th most widespread cause of cancer mortality. One of the pathways that are involved in the development of colorectal cancer is the arachidonic acid metabolizing lipoxygenase (LOX) pathway. Inflammatory molecules formed from this pathway exert profound effects that may exacerbate the development and progression of colon and other cancers. 15 lipoxygenase-1 (15-LOX-1) is a member of LOX protein family that metabolizes primarily linoleic acid to 13-(S)-HODE. Several lines of evidence support an antiangiogenic role for 15-LOX-1, especially through 13-(S)-HODE. The expression of 15-LOX-1 is lost in colon cancer cells.Our aim in this thesis was to study whether 15-LOX-1 expression has an anticarcinogenic role, particularly on the metastatic and angiogenic potential of colon cancer cells. For this purpose, 15-LOX-1 was introduced into HCT-116 colon cancer cell lines. Having confirmed 15-LOX-1 expression and activity it was observed that expression of 15-LOX-1 significantly decreased cell proliferation, cell motility, anchorage-independent growth, migration and invasion across Matrigel, the expression of the metastasis-related MTA-1 protein, neoangiogenesis and induced apoptosis. Mechanistically, most of these effects were arbitrated by the 15-LOX-1mediated inhibition of the inflammatory transcription factor NF-?B via the orphan nuclear receptor PPAR. In conclusion, we propose that 15-LOX-1 has anti-tumorigenic properties and can be exploited for therapeutic benefits.