Kayseri'de satışa sunulan peynir örneklerinde Listeria monocytogenes varlığının kültür yöntemleri ile belirlenmesi
Detection of Listeria monocytogenes in cheese samples retailed in Kayseri by cultural techniques
  1. Tez No: 242492
  2. Yazar: ERHAN KUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YELİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Kayseri'de lokal olarak üretilen ve açıkta satışa sunulan peynir çeşitlerinde L. monocytogenes varlığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında toplam 50 adet lokal peynir örneği ISO 11290-1/A1-2004'da önerilen Listeria izolasyon prosedürüne göre analiz edilmiştir. Materyaller çiğ sütten üretilen peynirler (29/50) ve ısı işlemi görmüş (21/50) peynirlerden oluşmuştur. Çiğ sütten üretilen peynirlerin L. monocytogenes ile kontaminasyon oranının (%17,2), ısı işlemi görmüş peynirlerden (%9,5) daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. L. monocytogenes ile kontaminasyon oranı açısından en yüksek oran çömlek peynirlerinde (5/22 ve %22.7) bulunurken bunu lor (1/5 ve %20) ve tel peynirleri (1/7 ve %14,2) takip etmiştir. Öte yandan toplanan çökelek ve köy tipi tuzlu kalıp peynirlerinde L. monocytogenes bulunamamıştır.Çalışmada elde edilen verilere göre, Kayseri pazarlarında açıkta satılan, gerek çiğ sütten yapılarak tüketime sunulan ve gerekse de ısı işlemi görmüş peynirlerin L. monocytogenes varlığı bakımından halk sağlığı açısından göz ardı edilmemesi gereken bir tehlike olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the incidence of L. monocytogenes in some local cheese types of Kayseri obtained from retail outlets. Of 50 samples of various types of local cheese were examined as recommended by Listeria isolation protocole of ISO 11290-1/A1-2004.Cheese samples made from raw milk (29/50) and heat-treated cheese samples (21/50)were collected as material. Cheeses made from raw milk were more frequently contaminated with L. monocytogenes (17.2%) than heat treated cheeses (9.5%). The higher incidence of L. monocytogenes was observed mainly in homemade pre-cut wedge cheeses (5/22 and 22.7%), followed by lor cheeses (1/5 and 20%) and fibre type cheese (1/7 and 14.2%) whereas cokelek and village type brined cheeses contained no L. monocytogenes. Thus the results of this study indicate that the both raw milk cheeses and heat treated cheeses sold in retail outlets in Kayseri displayed significant risk for public health.