İzmir körfezinde bulunan akivadeslerin (Ruditapes decussatus linnaeus, 1758) aylık olarak biyokimyasal kompozisyonunun ve mikrobiyal yükünün belirlenmesi
Determination of monthly biochemical composition and microbial load of grooved carpet shell (Ruditapes decussatus linnaeus, 1758) in the İzmir bay
  1. Tez No: 883948
  2. Yazar: FETTAH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İzmir Körfezi İnciraltı mevkii, Türkiye kıyılarının önemli yerli akivades (Ruditapes decussatus) üretim bölgelerinden bir tanesidir. Bu çalışmada aylık olarak akivades örneklerinin et verimleri, kondisyon indeksleri, biyokimyasal kompozisyonları ve mikrobiyal içerikleri ile suyun bazı fizikokimyasal parametreleri ve mikrobiyal kontaminasyonu değerlendirilmiştir. Çalışma periyodu boyunca et verimleri (EV) %29,87 ve %42,34 aralığında; kondisyon indeksi (Kİ) ise %11,92 ve %19,50 aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inciraltı location of Izmir Bay is one of the important grooved carpet shell (Ruditapes decussatus) production areas of the Turkish coast. In this study, meat yields, condition indices, biochemical compositions and microbial contents of the grooved carpet shell samples and some physicochemical parameters and microbial contamination of the water were evaluated monthly. During the study period, meat yields (MY) was determined between 29.87% and 42.34%. The condition index (CI) ) was determined between 11.92% and 19.50%. In the study, the carbohydrate (glycogen) results obtained by month varied between 4.37% and 6.48%.