İzmir körfezi'nde bulunan karavida'nın (Squilla mantis, Linneaus 1758) bazı populasyon parametreleri üzerine bir araştırma
An investigation on the some population parameters of mantis shrimp, Squilla mantis L.,1758, in İzmir bay (Aegean Sea)
  1. Tez No: 374247
  2. Yazar: YEŞİM DEMİR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, Ege Denizi'nden Nisan 2013- Ekim 2013 tarihleri arasında yakalanan 936 adet karavida (Squilla mantis, Linneaus 1758) bireyinin yaş ve eşey kompozisyonu, total boy, karapaks boyu ve ağırlık dağılımları, yaş-boy, boy-ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörü (K ve a), gonadosomatik indeks, Von Bertalanffy büyüme parametreleri, ölüm oranları [yıllık toplam ölüm (A), anlık toplam (Z), avcılık (F) ve doğal ölüm (M) oranları], yaşama oranı (S), işletme (sömürülme) oranı (E), birim çabada av miktarı (CPUE) ve ıskarta oranı araştırılmıştır. Örneklerin %58,7'si dişi, %41,3'ü erkek bireylerden oluşmaktadır. Tüm bireylerin minimum ve maksimum olarak total boy, karapaks boyu ve ağırlıkları sırasıyla 5,60-18,50 cm, 1,10-4,50 cm ve 1,60-72,00 g arasında dağılım göstermektedir. Tüm örnekler için boy değerleri – ağırlık ilişkisi W=0,0098TL3,02 ve W=0,8046CL2,91, ortalama kondisyon faktörü değerleri ise (K) 1,02 ve (a) 0,97, ortalama gonadosomatik indeks (GSİ) 2,19 olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy Büyüme Denklemi dişi için TL(t)=19,69*[1-e(-0,57*(t+0,32))], W(t)=79,41*[1-e(-0,57*(t+0,32))]3,02 ve CL(t)=4,71*[1-e(-0,57*(t+0,32))], erkek için TL(t)=18,64*[1-e(-0,40*(t+0,47))], W(t)=79,41*[1-e(-0,40*(t+0,47))]2,95 ve CL(t)=4,43*[1-e(-0,40*(t+0,47))] olarak hesaplanmıştır. Phi-prime büyüme performansı indeksi boy için Ø'=2,344 ve ağırlık için Ø=1,022'dir. Populasyondaki ortalama yaşama oranı (S) %15'dir. Anlık toplam (Z), avcılık (F) ve doğal (M) ölüm oranları, Z=1,90, F=0,65, M=1,25'dir. Populasyonun işletme (sömürülme) oranı (E) 0,34'dir. Ortalama birim çabada av miktarı ve ıskarta oranı sırasıyla, 0,511±0,08 kg/ağ ve %8,99 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, age and sex composition, total length, carapace length and weight distributions, age-length, length-weight relationships, condition factor (K and a), gonadosomatic index, Von Bertalanfyy growth parameters, mortality rates (annual total mortality (A), instantaneous (Z), fishery (F) and natural mortality (M) rates), survival rate (S), exploitation ratio (E), catch per unit effort (CPUE) and discard rates of totally 936 spot-tail mantis shrimp (Squilla mantis, Linneaus, 1758) individuals, caught from Bay of İzmir between April 2013 - October 2013, were analysed. Sex composition was 58.7 % female and 41.3 % male. As the minimum and maximum, total length, carapace length and weight of the all specimens between 5.60-18.50 cm, 1.10-4.50 cm and 1.60-72.00 g, respectively. Length values-weight relationship was established as W=0.0098TL3.02 and W=0.8046CL2.91; mean condition factor was calculated as (K) 1.02 and (a) 0.97, mean gonadosomatic index (GSİ) 2.19 for all fishs. Von Bertalanffy Growth Equation TL(t)=19.69*[1-e(0.57*(t+0.32))], W(t)=79.41*[1-e(0.57*(t+0.32))]3.02 and CL(t)=4.71*[1-e(0.57*(t+0.32))] are calculated for female, TL(t)=18,64*[1-e(-0,40*(t+0,47))], W(t)=79,41*[1-e(-0,40*(t+0,47))]2,95 ve CL(t)=4,43*[1-e(-0,40*(t+0,47))] are calculated for male spot-tail mantis shrimp. All sampled Phi-prime index of growth performance were Ø'=2,344 for lenght and Ø=1,022 for weight. Mean survival rate in the population was (S) 15%. Instantaneous total mortality (Z), fishing mortality (F) and natural mortality (M) ratios, Z = 1.90, F = 0.65, M = 1.25 is population operation (exploitation) ratio (E) was calculated as 0.34. Mean catch per unit effort and discard rate were calculated as 0.511±0.08 kg/net, 8.99% respectively.