Koyunlarda pestivirusların moleküler tanısı ve seroepidemiyoloji
Molecular diagnosis and seroepidemiology of pestiviruses in sheep
- Tez No: 242539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yapılan bu arastırmada koyunlardaabortlara, ölü doğumlara ve kongenital defektlere neden olan Border Disease Virus(BDV) virolojik ve serolojik olarak arastırılmıstır.Bu arastırmada BDV süpheli, 13 kuzu atığından toplanan 40 organ materyalindeReverse Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) tekniği kullanılarakBDV varlığı virolojik olarak arastırılmıs ve 24 numune (%60) BDV-RNA yönündenpozitif olarak tespit edilmistir.Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan 4 ilde (Samsun, Amasya, Tokat,Giresun) rastgele seçilen 401 koyundan alınan serum örneklerinde BDV, ticari ELISAkitleri kullanılarak serolojik olarak arastırılmıstır. Daha sonra BDV yönündenseropozitif bulunan örnekler serum nötralizasyon testi (SNT) ile Bovine Viral DaireVirus (BVDV) yönünden kontrolü yapılarak her iki virüsün küçük ruminantlardaduyarlılığı tespit edilmistir.ELISA testi ile incelenen BDV seropozitifliği %7,22?74,38 oranında tespitedilmistir. Serum numunelerinin BVDV yönünden yapılan kontrolünde iseseropozitiflik oranı % 4,81?67,76 arasında belirlenmistir.Elde edilen veriler, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde BDV enfeksiyonununyaygınlığını ve enfeksiyonun yerlesim birimleri bazında bölgedeki coğrafi kosullar(iklim, v.b) ve yetistirme sekli gibi faktörlere bağlı olarak değiskenlik gösterdiğiniortaya koymustur. Ayrıca bu çalısma ile RT-PCR testinin BDV enfeksiyonununtanısında yüksek tanısal değerlilikte olduğu da saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, virological and serological presence of BDV which causesabortions, dead births and congenital defects in small ruminants has been investigated inCentral and Eeastern Black Sea Regions, Turkey.The study material was consisted of forty tissue and organ materials collectedfrom 13 aborted lamb suspected BDV using the reverse transcription polymerase chainreaction (RT-PCR) technique and 24 samples (60%) have been identified as positive.Serum samples collected from 401 randomly selected sheep in 4 provinces(Samsun, Amasya, Tokat, Giresun) of Central and Eastern Black Sea region weredetected for BDV antibodies using commercial ELISA kits. After serum samplesdetermined positive with ELISA, had been confirmed with Bovine Viral DiarrhoeaVirus (BVDV) using serum neutralisation test (SNT) and investigated to the sensitivityof both viruses in small ruminants. Seropositivity rate were found 7.22% to 74.38%with ELISA and were found betwen 4.81% to 67.76% with serum neutralisation test.(SNT).The obtained data, indicated that BDV infection was widespread in the Centraland Eastern Black Sea Region. The prevalence of the infection in these regions vary inaccordance with the factors such as geographical conditions (climate, etc.,) and themethod of breeding. In addition, RT-PCR test offers more reliable results in thediagnosis of BDV infection.