Deneysel siroz modelinde karnozinin rolü
The role of carnosine in experimental liver cirrhosis
  1. Tez No: 242540
  2. Yazar: A. FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Karaciğer sirozu tüm dünyada önemli mortalite ve morbidite sebebi olan bir hastalık tablosudur. Farklı etyolojik nedenlerle oluşan karaciğer sirozunun patogezinde etkin olan süreçlerden biri de oksidatif hasardır. Tiyoasetamid (TAA) ise kronik uygulama ile sıçanlarda siroz oluşturmak üzere kullanılan ve siroz oluşturma mekanizmaları arasında oksidatif hasar da yer alan hepatotoksik bir ajandır. Bu çalışmamızda kronik TAA uygulaması ile siroz oluşturduğumuz sıçanların karaciğerlerinde prooksidan ve antioksidan sistemleri inceleyerek siroz patogenezinde oksidatif hasarın rolünü ve TAA ile siroz oluşturduğumuz sıçanlara güçlü antioksidan özelliklere sahip bir dipeptid olan karnozin vererek karnozin uygulamasının siroz gelişimi üzerine etkisini araştırmak istedik.Çalışmamızda 3 ay süre ile 200 mg/kg vücut ağırlığı dozunda TAA uygulayarak siroz oluşturduğumuz sıçanlara 1,2 ve 3 ay sürelerle karnozin verdik. Karciğer sirozu oluşumunu plazmada AST ve ALT aktivitesi ölçümleri ile ve histopatolojik inceleme ile tespit ettik. Karaciğer dokusunda malondialdehit (MDA) ve dien konjugat (DK) ölçümleri ile oksidatif hasarı, glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ve SOD ve GSH-Px ekspresyonlarının ölçümleri ile antioksidan sistemin durumunu tespit etmeye çalıştık. Bu dozda TAA uygulaması ile sıçanların tamamında siroz gelişti ve TAA uygulaması karaciğer MDA ve DK seviyelerini yükseltti. Karaciğer SOD ve GSH-Px aktiviteleri ve ekspresyonları siroz gelişen sıçanlarda azaldı. TAA uygulaması ile beraber karnozin verilen sıçanlarda karaciğer MDA ve DK seviyeleri kontrol değerleri seviyesindeydi. Ancak karnozin verilmesinin sıçanlarda siroz gelişimini engelleyici veya geciktirici bir etkisi olmadığı gibi karaciğer GSH seviyesi ile GSH-Px ve SOD aktivitesi ve ekspresyonları üzerine bir etkisi olmadı.Sonuç olarak bulgularımız, literatür ile uyumlu olarak karaciğer sirozu gelişiminde oksidatif stresin önemli bir rolü olduğunu ancak güçlü bir antioksidan olan karnozinin karaciğer sirozu gelişimini engelleyemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Liver cirrhosis is a worldwide and serious disease with a high mortality and mobidity rate. Oxidative damage is one of the active pathways in the development of liver cirrhosis of various ethiology. Thioacetamide (TAA) is a potent hepatotoxic agent, which is used to induce liver cirrhosis by chronical administration. One of the mechanisms underlying the development of liver cirrhosis caused by TAA administration is oxidative damage. In our study we aimed to investigate the prooxidant and antioxidant systems and the role of oxidative damage in the pathogenesis of TAA induced liver cirrhosis in rat. We also investigated the effects of carnosine, which is a strong antioxidant agent, on development of TAA induced liver cirrhosis.In our study, we applied TAA to rats (200 mg/kg body weight i.p.) for 3 months and twice a week. Along with TAA administration we added carnosine (2g/L) into the drinking water for 1,2 and 3 months as three different groups. Development of liver cirrhosis was confirmed by changes in plasma values of transaminases and histopathological investigation. We tried to find out the prooxidant status in rat liver with malondialdehyde (MDA) and diene conjugate (DC) measurements and the antioxidant status with glutathione (GSH) levels, glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) activities and expressions.With TAA administration, all rats developed cirrhosis and their MDA and DC levels were elevated. In all cirrhotic livers SOD and GSH-Px activities and expressions were decreased. Carnosine administration together with TAA decreased the liver MDA and DC levels to the control values but it did not delay or prevent cirrhotic development. It also did not affect the SOD and GSH-Px activities or expressions.In conclusion our findings indicate that oxidative damage is an important pathway in the development of liver cirrhosis but carnosine can?t prevent the devolepment of liver cirrhosis.