Kolesistektomi özofagusa alkalen reflüyü arttırıyor mu? İmpedans tekniği ile değerlendirme
Do aggravate cholecystectomy esophageal alkaline reflux? Evaluation with Impedans technique
- Tez No: 242541
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: İmpedans-pH kullanılarak,kolesistolitiyaz, kolesistektomi ve GÖRH arasındaki ilişkiler araştırıldı.Materyal-metod : Kolesistolitiyazı olan 14 hasta ile 10 kişilik kontrol gurubu prospektif çalışmaya alındı. Kontrol gurubu ile 14 kolesistolitiyaz vakası demografik bulguları, reflü semptom skoru skalası ve 24 saatlik impedans-pH ile değerlendirildi. İmpedans-pH ile gaz, asid (pH7) reflü parametreleri ölçüldü. Kolesistektomi uygulanan ve çalışmaya devam etmeyi kabul eden 10 hastada değerlendirmeler operasyondan 3 ay sonra da tekrarlandı.Bulgular : Kolesistolitiyazlı hastalarda yaş ort. 52.92 + 15.02 (28-74), E/K oranı 6/8 ve vücut kütle indeksi (VKİ) ort. 30.75+3.04 (25.4-37.5) kg/m2 idi. Kontrol gurubunda ise yaş ort. 43.9+6.2, E/K oranı 5/5 ve VKİ ort. 28.39+2.59 (24.5-32.5) kg/m2 idi.Hasta ve kontrol gurubu impedans-pH sonuçları karşılaştırıldığında; hasta gurubunda toplam ve ayakta zayıf alkalen reflü zamanları ile ayakta zayıf alkalen reflü yüzdesi parametreleri istatistiki olarak anlamlılık sınırında (tümü için p=0.056), en uzun zayıf alkalen reflü ve ayakta en uzun zayıf alkalen periyodları ise belirgin anlamlı olarak artmış bulundu (sırasıyla p=0.031 ve p=0.019).Ameliyat olan 10 hastada (E/K:4/6) ameliyat öncesine göre toplam ve ayakta gaz reflü sayısı (p=0.037, p=0.021), pH0.05).Sonuç: Çalışma bulgularına göre; 1.Kolesistolitiyazlı hastalarda semptoma neden olmayan zayıf alkalen GÖR olmaktadır. 2.Kolesistektomi sonrası GÖR'ün asid yöne kaydığı ve gaz reflüsünün arttığı görülmüştür. 3.Çalışma gurubunda kolesistektomi semptomatik ya da impedans-pH ile ölçülebilen anlamlı bir reflüye neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the role of cholecystectomy the risk of alcalen reflux to esophagus.Methods: Fourteen cholecystolythyasis patients were consequently enrolled to the study who had applied to cholecystectomy to 10 patients and 10 healty subject between March 2008 and 2009. 24 hours esophageal impedance-pH study was performed (Ohmega Ambulatuar impedans-pHmetre, MMS, Enschede, Netherlands) and symptom score preoperative and postoperative 3th month.Results: Fourtheen cholecystolythyasis patients mean age was 52.92 ? 15.02 (range 28-74) years, 6 male, body mass index (BMI) average was 30.75 ? 3.04 kg/m2 (25.4 - 37.5 kg/m2). Ten control subjects mean age was 43.90 ? 6.20 (range 32-54) year, 5 male, BMI average was 28.39 ? 2.59 kg/m2 (24.5 - 32.5 kg/m2). Ten of fourteen patients was performed control esophageal impedance study.Total alcalen reflux time (p=0.056), standing reflux time (p=0.056), standing percentage alcalen reflux (p=0.056), the highest alcalen reflux period (p=0.031), standing higher alcalen reflux period (p=0.019) was a statistically significant higher with cholecystolythyasis patients than control group. Total and standing number of gase reflux (p=0.037, p=0.028), percentage time of pH0.05).Conclusion: Alcalen reflux was found increase, cholecystolythyasis patients with esophageal impedance-pH study. Cholecystectomy increase asid reflux, decrease alcalen reflux, but there was not statistically significant relationship between post-cholecystectomic patients and control cases and average of symptom scores.