Hızlı ilerleyen glomerülonefritlerin progresyonuna etki eden faktörlerin retrospektif analizi
The evaluation of factors effective on progression of rapidly progressive glomerulonephritis
- Tez No: 242542
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ SEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Hızlı ilerleyen glomerülonefritler, glomerüllerde çok sayıda kresent oluşumu ile kendini gösterir ve tedavisiz olgularda hızla son dönem böbrek yetersizliğine ilerleyebilir. Kresent oluşumuna yol açan primer olay, başvuru sırasında böbrek fonksiyonlarının durumu, kresentik glomerüllerin toplam glomerül sayısına oranı, glomerül lezyonlarının yaşı rognozu belirlemede önemli olduğu bilinmektedir. Buna rağmen prognozda kesin olarak etkili faktörler henüz tam bilinmemektedir.Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ocak 2006 ile Ocak 2009 tarihleri arasında böbrek biyopsisi yapılarak kresentik glomerülonefrit tanısı konulmuş 53 hasta, demografik özellikler, klinik seyir, tedavi etkinliği ve prognozu etkileyen faktörler açısından retrospektif olarak değerlendirildi.Sonuçlar: Kresentik glomerülonefrit tanısı almış 53 hastanın 29 (%54.7)'u kadın ve 24 (%45.3)'ü erkek olup, ortalama yaşları 42 ± 17 (16-77) yıldı. Hastaların 8'inde anti-GBM hastalığı, 31'inde immün kompleks aracılı ve 14'ünde de pauci-immün tipte kresentik GN saptandı. Toplam 25 (%47) hastanın hastaneye başvuru sırasında hemodiyaliz ihtiyacı vardı. Serum kreatinin seviyesi 3.65 mg/dL veya daha yüksek olan 29 hastadan 22 (%75.8)'sinde SDBY gelişmişken, bu hastalar arasında tam remisyona giren hasta yoktu. Serum kreatinin seviyesi 3.65 mg/dL'nin altında olan 24 hastanın yalnızca 5 (%20.8)'sinde SDBY gelişti.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Rapidly progressive glomerulonephritis (RPGN) is a heterogenoues disorder that usually progresses to end stage renal disease (ESRD) in untreated cases. The underlying etiology is multifactorial and definite prognostic factors remains to be determined.METHODS: A total of 53 patients, who underwent renal biopsy and diagnosed to have RPGN, were retrospectively evaluated with regard to demographic features, clinical course and prognostic factors.RESULTS: Mean age was 42 ± 17 (16-77) years, and 29 (%55) of patients were females. Eight (%15) of the patients suffered from anti-GBM dissease, 31 (%59) had immun complex mediated and 14 (%26) had pauci-immun RPGN. Twenty two (75.8%) of 29 patients whose creatinine levels were 3.65 mg/dL or more, reached ESRD. İn addition, percentage of cresentic glomeruli (88% ± 20 vs.