Kresentik glomerülonefritli hastalarda progresyona etki eden faktörler
Factors affecting progression in patients with crescentic glomerulonephritis
  1. Tez No: 737685
  2. Yazar: MERVE SAĞANAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Hızlı ilerleyen glomerülonefritler, kresent oluşumu ile karakterize böbrek fonksiyonlarının aniden kötüleştiği, tedavi verilmediği takdirde günler, haftalar, aylar içerisinde son dönem böbrek hastalığına (SDBH) ilerleyen, farklı etiyolojik sebeplerle ortaya çıkan klinik bir sendromdur. Çalışmamızda böbrek biyopsisinde kresent saptanan ANCA pozitif ve negatif glomerülonefritlerin demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, histopatolojik bulguları, tedavilerini ve bunların progresyona etkisini retrospektif tarama ile incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bölümünde Aralık 1999 ile Mayıs 2021 arasında takip edilmiş veya edilen, yapılan böbrek biyopsisinde %10' dan fazla kresent saptanmış olan 18 yaş üzeri 58 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, laboratuvar değerleri, histopatolojik bulguları, kullandıkları immünsüpresif ilaçlar değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 30 (%51,7)'u kadın, 28 (%48,3)'i erkekti. Yaş ortalaması 51,8 ± 16,9 (23-81) yıl, tanı yaşı ortalaması 44,1 ± 17,0 (13-77) yıl olarak bulundu. Yirmidokuz hastada ANCA pozitif, 29 hastada ANCA negatif saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rapidly progressive glomerulonephritis is a clinical syndrome characterized by crescent formation and worsening kidney function, progressing to end-stage renal disease (ESRD) within days, weeks, or months if not diagnosed and managed in a timely fashion. In our study, we aimed to analyze the demographic characteristics, laboratory and histopathological findings as well as treatment and their effects on the progression of ANCA positive and negative crescentic glomerulonephritis by retrospective screening. Method: Fiftyeight patients over the age of 18 years, who were followed in Marmara University Nephrology Department between December 1999 and May 2021, with more than 10% crescent in renal biopsy, were included in the study. Demographic and laboratory data, histopathological findings and immunosuppressive drug use were evaluated. Results: Thirty (51.7%) patients were female and 28 (48.3%) were male. The mean age was 51.8 ± 16.9 (23-81) years and the mean age at diagnosis was 44.1 ± 17.0 (13-77) years. ANCA positivity was evenly distrubuted, with 29 patients in each group.