Karmaşık Dissosiyatif Bozukluklar ile Major Depresyon hastalarının aleksitimi, bilişsel içgörü, kişiler arası bağlanma ve intihar eğilimi açısından karşılaştırılması
A comparison between complex dissociative disorders and major depression on childhood trauma, suicidality, alexithymia, cognitive insight, and attachment styles
- Tez No: 242545
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın,amacı karmaşık dissosiyatif bozukluk hastalarını dissosiyatif bozukluğun eşlik etmediği majör depresyon hastalarından oluşan eşleştirilmiş bir kontrol grubu ile çocukluk çağı travmaları, aleksitimi, intihar eğilimi, kişilerarası bağlanma biçimleri ve bilişsel içgörü açısından karşılaştırarak iki tanı kategorisi ve iki psikopatoloji türü arasındaki fark ve benzerlikleri ortaya koymaktır.Çalışmaya katılan hasta grubu ağırlıklı olarak orta genç yaşta, orta gelir düzeyinde, görücü usulü evli, İstanbul ve çevresinde yetişmiş kadınlar oluşturmaktadır. Dissosiyatif bozukluk hastalarında genel olarak çocukluk çağı travması ve özellikle duygusal ve cinsel istismar öyküsü daha fazladır. Dissosiyatif bozukluk hastalarında korkulu ve takıntılı kişilerarası bağlanma ile negatif kendilik ve başkası algısı majör depresyon grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Aleksitimi ve bilişsel içgörü açısından ise iki grup arasında fark saptanmamıştır. Sınırda kişilik bozukluğu eştanısı açısından iki grup arasında fark yoksa da, dissosiyatif bozukluk hastalarında yineleyen intihar girişimi ve kimlik sorunları majör depresyon hastalarından daha fazladır.Aleksitimi ve bilişsel içgörü dissosiyatif hastalarda tabloyu ağırlaştıran bir etkiye sahip iken; aynı durum depresyon hastalarında görülmemektedir. Çocukluk çağı travmalarının fazlalığı özellikle dissosiyatif grupta intihar eğilimini artırırken belirli bir bağlanma biçiminin intihar eğilimini artırdığı doğrultusunda bulguya erişilememiştir. Bu bulgular klinisyenler için uyarıcıdır: Şimdiki tablosu daha ağır olan ve daha ağır çocukluk çağı travması bildiren ve duygularını ifade etmekte zorluk çeken (aleksitimik) dissosiyatif hastalar yüksek bilişsel içgörüye sahip olsalar da intihara daha eğilimli olmaktadır.Bu çalışmanın bulguları dissosiyatif bozukluğu olan hastaların tedavisinde iletişim ve ilişkinin önemine dikkat çekmektedir. İletişim dissosiyatif psikopatolojiyi anlamak ve kabul etmeyi ve ona uyan modaliteler ve tekniklerle çalışmayı gerektirmektedir. İlişki açısından ise tedavi başlangıcında ve süresince dissosiyatif hastanın çeşitli korkuları olabileceğini ve kendiliğinden güven duymasının beklenemeyeceğini dikkate almak gerekmektedir.Bulgular, psikopatolojiye uygun iletişimin başarı ile kurulması ve hastanın korkularını yenmesine aktif biçimde yardımcı olunmasının ve buna tüm tedavi ekibinin ve kurumunun katılmasının başarılı tedavi için şart olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare patients who have complex dissociative disorders with a matched group of patients who have major depression without dissociative features. The two groups have been compared on scores of childhood trauma, cognitive insight,suicidality,alexithymia, and various attachment styles.The study group consisted of mainly young-adult women of middle income level living in Istanbul and around with an arranged marriage. Dissociative patients reported higher scores of overall childhood trauma alongside elevated level of emotional and sexual abuse. There was no difference on alexithymia and cognitive insight scores between two groups. Compraed to depressive group, the dissociative group had mainly preoccupied and fearful attachment styles, and had developed negative self and other perceptions. Wheheass there was no difference in borderline personality disorder comorbidity between two groups, dissociative patients reported suicide attempts and identity disturbance more readily.Whereas alexitymia and cognitive insight were correlated with greater severity of the disorder in dissociative groups, it was not true for depressive patients. Higher level of childhood trauma was correlared with suicidality in dissociative group but not among depressive patients. Apparently, current severity of the disorder, higher levels of childhood trauma , and an inability to identify and to express feelings (alexithymia) point to suicidality among dissociative patients.As a conclusion, optimal communication and interpersonal trust have basic importance in treatment of dissociative disorders. Better communication goes through understanding of the dissociative psychopathology and benefiting from modalities and techniques fitting the needs of dissociative patients. Dissociative patients may have anxieties about attachment to their therapists and interpersonal trust is not warranted a priori. Rather, it should be maintained carefully throughout treatment process and should also include the whole treatment team and institution which serves as setting of treatment.