Ortopedik cerrahilerden sonra uygulanan hasta kontrollü analjezi protokollerimizin (hka) değerlendirilmesi
Evaluation of the patient controlled analgesia after the orthopedic surgery
  1. Tez No: 242546
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞÇE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. MERT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Postoperatif ağrı iyileşme sürecinin en önemli parçalarından biridir. Günümüzde, kliniğimizde sıklıkla Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) tekniği kullanılmaktadır. HKA ile güvenli ve etkin analjezi sağlanması amaçlanır. Araştırmamızda bu teknikle ne kadar başarılı olduğumuzu sorguladıkOrtopedi kliniğimizde retrospektif olarak, sistemik, epidural, periferik sinir kateteri ve intraartikular kateter ile hasta kontrollü analjezi alan hastalar üzerinde toplanan verileri hasta dosyalarından kontrol ettikVeriler VAS değerleri, yanetkiler, uygulama süreleri, hasta uyumu ve tedaviyi sonlandırma nedenleri açısından değerlendirildi. İV-HKA, epidural HKA ve periferik sinir kateteri ve intraartikular kateterden yapılan HKA uygulamalarının güvenli ve etkin olduğunu gördükİyi takipli vakalarda hem ilaç tüketimini azaltıcı bir teknik olduğu hem de yanetki-etki dengesinin iyi kurulabildiği görüldüHasta kontrollü analjezinin güvenirliği ve etkinliği için sağlık personelinin (hekimler ve hemşireler) yeterli ve sürekli eğitiminin gerekli olduğu ve bu yöntemin uygulandığı hastaların yöntemden kaynaklanan sorunlar açısından düzenli takibinin gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain is one of the most important part improvement process. Nowadays the Patient Controlled Analgesia (PCA)is used frequently in our clinic. PCA is intended to ensure safe and effective analgesia. We questined our success rate with this techniqueWe analysed the data collected from our patients retrospectively in the Orthopedic Clinic receiving systemic PCA, epidural PCA, PCA via peripheral nerve catheter and via intraarticular catheter documented from patients? filesData were assessed in terms of VAS values, side effects, duration of application, patients? compliance and reasons of the treatment termination. We found that iv PCA, epidural PCA, PCA via peripheral nerve catheters and intraarticular catheters are safe and efficient techiniquesIn cases with good follow-up the technique can reduce drug consumption as well as establishing a good balance between efficacy and sideeffectsThe safe and effective use of patient controlled analgesia depens upon suffiecient and continuous education of the medical staff (clinicians and nurses) and regular follow-ups of the patients are necessary in order to avoid problems related with the technique.