Kararlı anjina pektorisli prematür aterosklerotik koroner arter hastalığı olan erkeklerde ortalama trombosit hacminin rolü
The role of mean platelet volume in males with premature atherosclerotic coronary artery disease having stable angina pectoris
- Tez No: 387055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı gelismis ülkelerde en sık ölüm sebebidir. Erken yaslarda KAH (prematür KAH)görülme sıklığının son zamanlarda arttığı tespit edilmistir. Prematür KAH olanlarda geleneksel risk faktörlerinin yeri sınırlıdır ve KAH açısından yeni risk faktörlerini belirleyecek ek verilere ihtiyaç duyulabilir. .Bu durumda ek bir maliyet getirmemesi ve hızla sonuca götürmesi nedeniyle, MPV ölçümünün potansiyel bir metot olacağı düsünülebilir. Akut vasküler olaylarda MPV'nün önemini ortaya koyan birçok çalısma yapılmıstır. Ancak literatürde kararlı anjina pektoris ve MPV ile ilgili çeliskili veriler vardır. Stabil anjina pektorisli prematür aterosklerotik KAH ve MPV için de benzer durum söz konusudur ve az sayıda çalısma vardır. Prematür KAH'nda, aile öyküsü, sigara, hiperlipidemi gibi bilinen risk faktörleri yanında MPV'nin ek bir risk faktörü olup olmadığına bir kez daha ısık tutmak amacıyla bu çalısma planlanmıstır. Metod: ubat 2007-Temmuz 2007 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Arastırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine göğüs ağrısı ile basvuran ve kararlı anjina pektoris yakınması olan 124 erkek çalısmaya dahil edilmistir. Son 6 ay içinde akut koroner sendrom geçiren, ciddi kalp kapak hastalığı olan, ciddi yapısal veya konjenital kalp hastalığı olan, tiroid fonksiyon bozukluğu olan, karaciğer fonksiyon bozukluğu olan, enfeksiyon bulguları olan hastalar çalısmaya dahil edilmemistir. 41 Otomatik kan sayımı EDTA içeren tüplerde otomatik kan sayım cihazında (LH 750, Beckman Coulter, England)yapılmıstır. İstatistiksel analizde Ki-kare testi, Mann-whitney U testi ve Fischer'in eksakt testi kullanılmıstır. P40) stabil anjina pektorisi olan 38 erkek (matür KAH)ve koroner anjiyografide normal koroner arterler tespit edilen, yaslarına bakılmaksızın 35 erkek (NKA)olmak üzere toplam 124 hasta alındı. Prematür KAH ile matür KAH karsılastırıldığında ve prematür KAH ile NKA'ler karsılastırıldığında MPV düzeyi açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0, 05). Prematür KAH olan hastalarda MPV ile platelet düzeyi arasında ters yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon izlendi (r=-0, 419;p=0, 002). 40 yas ve altı grupta ve 40 yas üstü grupta; ciddi KAH olanlarda MPV, hafif KAH olanlara göre daha yüksek olmakla beraber aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulasmadı (p>0.05). Sonuç: Stabil anjina pektorisli matür KAH ve NKA ile karsılastırıldığında stabil anjina pektorisli prematür KAH olan erkek hastalar ile MPV düzeyi arasında anlamlı bir iliski bulunamamıstır. Ancak KAH'ın ciddiyeti ile MPV arasında istatistiksel anlama ulasmayan doğru bir orantı vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary artery disease is the leading cause of death in the developed countries. Recently, an increase in the incidence of early onset coronary artery disease (CAD)(premature CAD)is recognised. Among patients with premature CAD, the value of traditional cardiovascular risk factors is limited and additional data may be needed in order to determine new cardiovascular risk factors. In this case, as obtaining the result immediately and not bringing additional cost, it may be thought that the measurement of MPV may be a potential method. There are many clinical trials representing the importance of mean platelet volume (MPV)in the acute vascular events. However, in literature there are conflicting data about stable angina pectoris and MPV. The same situation is present for the premature CAD with stable angina pectoris and MPV and there are few clinical trials. Besides the well-known risk factors such as family history, cigarette smoking, hyperlipidemia in premature CAD, in order to enlighten once more whether or not MPV is an additional risk factor, this study is designed. Method: One hundred and twenty four (124)male patient, applying to cardiology policlinics of Türkiye Yüksek İhtisas Hospital between February and July 2007 with the complaint of chest pain (stable angina pectoris), were included in the study. Patients having acute coronary syndrome within the last six months, with severe valvular, structural or congenital heart disease, with thyroid dysfunction, hepatic dysfunction or with signs of any infection were excluded. 43 Blood samples were collected in tubes containing EDTA and samples were analysed on LH 750, Beckman Coulter automatic analyser. Chi-Square test, Mann-whitney U test and Fischer's exact test are used in statistical analysis and significance was established at p0, 05). A statistically significant negative correlation was noticed between MPV and platelet count in premature CAD (r=-0, 419;p=0, 002). Both in premature CAD and mature CAD group, MPV was higher in the critical CAD subgroup than the noncritical CAD subgroup, but the difference was not significant statistically (p>0.05). Conclusion: When compared with mature CAD and normal coronary arteries, there was no statistically significant correlation between premature male CAD patients and MPV. Nevertheless, there is a positive corelation between the severty of CAD and MPV which was statistically insignificant.