Kanserli febril nötropenik çocuklarda serum proinflamatuar sitokin, C-reaktif protein ve prokalsitonin düzeylerinin bakteriyel sepsis ile ilişkisi
The relationship between levels of serum proinflammatory cytokin, C-reactive protein and procalcitonin and bacterial sepsis in febrile neutropenic children with malignancies
- Tez No: 242568
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaçlar: Maligniteli nötropenik hastalar, hayatı tehdit eden infeksiyonlar açısından yüksek riskli oldukları için febril nötropenide (FN) sepsis açısından tanısal spesifik belirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada CRP, PCT, IL-6 ve IL-8'in FN'nin alt tipleri için tanısal değerleri araştırıldı.Hastalar ve yöntem: Yaşları 15-191 ay arasında değişen 30 kanserli çocuğun, 54 nötropenik atağında, nötropenik ve ateşsiz iken ve FN'de olmak üzere iki kan örneği alındı. Hastalar klinik infeksiyon, nedeni bilinmeyen ateş, sepsis ve mikrobiyoloji ile kanıtlanmış infeksiyon olarak dört alt gruba ayrıldı. Bu gruplar arasındaki CRP, PCT, IL-6 ve IL-8 düzeyleri incelendi. Ayrıca MBP düzeyleri ile sepsis gelişimi arasındaki ilişki irdelendi.Sonuçlar: FN ataklarından 24'ü klinik infeksiyon, 17'si nedeni bilinmeyen ateş, 10'u sepsis ve üçü mikrobiyoloji ile kanıtlanmış infeksiyon idi. PCT, IL-6 ve IL-8 düzeyi, sepsisi olanlarda FN'nin diğer alt tiplerine göre daha yüksek olmakla birlikte, bu fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aims: Since neutropenic patients with malignancies are at high risk of life-threatening infections, specific markers of infection are needed to diagnose septicemia in cases of febrile neutropenia (FN).Patients and methods: We obtained blood samples in 54 FN epizodes from 30 pediatric cancer patients whose age ranged from 15 to 191 months old. The levels of CRP, PCT, IL-6 and IL-8 were studied in various type of FN. In addition, relationship between serum levels of mannoz binding protein (MBP) and sepsis were explored.Results: Twenty four episodes were clinically documented infections, 17 episodes were FUO, 10 episodes were sepsis and three episodes were microbiologically documented infections. The levels of PCT, IL-6 and IL-8 were higher in sepsis group than the other type of FN (p >0,05).