Kritik hastalarda anemi ve kan trabsfüzyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anemia and blood transfusion in critically ill patients
- Tez No: 242567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Transfüzyon pratiği ile ilişkili tanımlamalarda, kritik hasta populasyonun yeri tam olarak belirlenememiştir.Prospektif, gözlemsel planlanan çalışmamıza, İstanbul Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'nde 15/05/08- 15/11/08 tarihleri arasında yatan 167 hasta 1459 YBÜ'si günü takip edilmiştir. Transfüzyonların en büyük nedeni (%62,7) düşük hemoglobin (Hb) değeri olup %90'a yakını ilk üç günde yapılmıştır. Transfüzyon yapılanların yoğun bakımda daha uzun süre kaldıkları, ölüm oranlarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır.Hastalara transfüze edilen ES sayısı arttıkça, mortalite oranlarının arttığı saptanmıştır.Çalışmamızda anemi ciddiyetindeki artışın sebeplerinden biri olarak,YB da alınan flebotomi miktarının da etkili olduğunu bulduk,flebotomi miktarı ile eritrosit transfüzyon miktarı arasındaki ilişkiyi saptadık.Tek değişkenli korelasyon analizinde flebotomi miktarı ile toplam transfüzyon miktarı arasında ilişki olması, bize hemoglobin değişiminde minimal bir değişim bile olduğunda, YB da takip edilen hasta grubunda transfüzyonun gecikmeden yapıldığını düşündürmektedir.Ayrıca hastaların YBÜ'si kalış gün sayısı ve mekanik ventilasyon ihtiyacı arttıkça, flebotomi miktarının da arttığını saptadık. Ünitemizde günlük alınan kan miktarı, litaretürdeki ortalamanın altında olup, YBÜ'si günü başına ortalama 19.2 ml.olarak bulundu.Sebep olarak hekimlerin mali disiplin uygulamaları, gereksiz tetkik istekleri açısından uyarılması ve konuyla ilgili literatürlerin hekimlerce dikkate alınması olarak düşünülebilir.Hastalardaki anemi şiddetini tanımlamda kullandığımız, Hb değişimi; YBÜ'si gün sayısı, mekanik ventilasyon süresi ve toplam flebotomi ile zayıf biçimde korole olup, her birinin Hb değişiminin bağımsız bir belirleyicisi olduğunu saptadık. Bu durum YB süreçlerinde kısıtlayıcı strateji geliştirmemizi, erken weaning planlanmasını ve gereksiz tetkiklerden kaçınmamızın anemiyi önlemede yardımcı unsur olduğunu göstermektedir.Hekimler, hastaların bireysel olarak anemiyi kompanse ve tolore etme yeteneğini hesaba katmalı, transfüzyon endikasyonunu belirlemeli ve sadece Hb değerini temel alarak transfüzyon kararı vermemelidir
Özet (Çeviri)
In the definitions related to transfusion practice, the place of critically ill patients is not clear yet.In our prospective and observational study we have investigated 167 patients who admitted to İstanbul Faculty Of Medicine IC Unit between the dates 15/05/08- 15/11/08 and 1459 IC unit days.We found that the low Hb values were the most common cause of transfusions (62,7 %) and 90 % of the transfusions took place in the first three days. The patients, who had transfusions, stayed in IC unit significantly longer than the other patients, who had no transfusion. Mortality rate of these patients were found also significantly higher. We figured out that when the number of ES increased, the mortality rate got higher.In our study we found that one of the causes of the severity of anemia was the flebotomy (the therapeutic removal of blood, usually from a vein) for the follow-up the patients. We determined the correlation between the amount of flebotomy and the amount of ES given to the patients. The relation between the amount of flebotomy and the total transfusion amount in the one variable correlation analysis showed us the fact that even with a minimal change in Hb values, trasfusion is given to the patients immediately in IC units. Also we found that when the lengths of stay in IC unit and the need for mechanical ventilation increased, the amount of flebotomy increased. In our IC unit the amount of blood removed from the patients per day were lower than the mean written in the literature and it was found 19,2 ml per day in the IC unit. We can explain this result because of the doctors? financial discipline practice, warnings about the ineffective costs and following the current related literature.Although the Hb change what we use for the definition of the severe anemia correlated weakly with the lengths of stay in IC unit, mechanical ventilation time and total amount of flebotomy, all of them were found to be the independent determinent of this Hb change. This result showed the limiting strategies in IC units, early weaning plannig and the evading ineffective examinations help us in the prevention of anemia.Physicians, patients' anemia as an individual ability to compensate and tolore should take into account, must be identified and only endications of transfusion Hb value based decision should not be transfused.