Mantar intoksikasyonu olgularında tedaviye başlangıç zamanıyla prognoz arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship which between time of beginning treatment and prognosis of mushroom intoxications
  1. Tez No: 242569
  2. Yazar: ÖMER CELAL ELÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT MEHMET KAYACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada mantar zehirlenmesi olgularında prognozu etkileyebilecek faktörler değerlendirilmiştirÇalışmada 2006 ile 2009 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) Acil Dahiliye polikliniğine başvuran veya başka merkezlerden Acil Dahiliye ve İTF Reanimasyon ve Yoğun Bakım Kliniğine sevk edilen mantar zehirlenmesi (falloides sendromlu olanlar) olan 16 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların bilgilerine poliklinik kartları ve yatış dosyalarından ulaşıldıHastaların hepsinde başvuru sırasında bulantı- kusma yakınması vardı. İshal ise 10 hastada vardı. Hastaların yarısı kadındı, yaş ortalaması 37 + 23,5 (min-mak 2,5-73) idi. 16 hastanın 4 ünde belirtiler ilk 8 saatte, 9 unda 8-24 saatlerde, 3 ünde ise 24 saatten sonra başlamıştı. Hastaneye ilk başvuru zamanı ise şu şekildeydi: 4 hasta ilk 24 saatte, 8 hasta 24-48 saat, 3 hasta 48-72 saat, 1 hasta ise 72-96 saatler arasında başvurmuştu. 16 hastanın 12 sinde hepatik ensefalopati görülmüştü. Hepatik ensefaloaptiye giriş zamanları şöyleydi: 1 hasta 2. günde, 4 hasta 3. günde, 2 hasta 4. günde ve 5 hasta 4. günden sonra. Başvuru sırasındaki ortalama biyokimyasal parametreler ve bunların takip sırasındaki en yüksek değerlerinin ortalamaları şu şekildeydi: Kreatinin: 1+0,7 ve 1,7+1,6 mg/dl, T.bilirubin:2,5+2,4 ve 10±7,2 mg/dl AST: 1411±1967 ve 4765+2820 U/L, ALT:1855+2570 ve 5611+2078 U/L, PT: 33,7+23,8 ve 59,8+19,3 sn, aPTT:49,7+30,3 ve 81,4+26,6 sn, INR:2,1+1 ve 5,4+2,7 şeklinde bulundu. LDH pik değer ortalaması 6840+5099 U/L, NH3 pik değer ortalaması 176,2+158,5 µmol/L idi. Trombositopeni gelişen 7 hastanın 6 sına trombosit transfüzyonu yapılmıştı. Ortalama pik değere ulaşma süresi AST, ALT, PT; aPTT ve INR için 4+1 gün LDH için 5+1 gün idi. 13 hastaya ortalama 3+2 kez HD uygulandı. Diğer hastalardan 2 sine Direkt MARS uygulanmıştı. Bir hastaya ise erken dönemde KT yapıldığı için HD yapılmamıştı. HD başlama zamanı: 24-48 saatlar arasında 3 hastaya, 48-72 saatlaer arasında 4 hastaya, 72-96 saatler arasında 3 hastaya ve 96. saatten sonra 2 hastaya başlanmıştı. Hastanede kalış süresi 16 hasta için ortalama 13+8 gün idi. 12 hasta Reanimasyona yatırılmıştı. 3 hastaya KT yapılmıştı. 4 hasta (%25) kaybedilmişti. İlaç tedavisi olarak 16 hastanın hepsine penisiln G ve aktif kömür verilmişti. 15 ine N-asetil sistein, 12 sine silimarin verilmişti. Tioktik asid ise 2 hastaya verilmişti. Toplam 4 hastaya PL ve 10 hastaya MARS uygulanmıştıYapılan analizler sonucunda fatal sonlanan vakalarda şu parametrelerle mortalite arasında anlamlı bir ilişki saptandı: T.bilirubin, NH3, PT ve INR pik değerleri ile trombosit transfüzyonu yapılmış olması. KT ile de AST, ALT, LDH ve PT nin pik değerlere ulaşma zamanları arasında anlamlı bir ilişki bulundu.Bu bulgulara göre, prognozu etkilediğini düşündüğümüz bu parametrelerin hastaların takibinde yakından izlenmesi ve buna göre tedaviye yön verilmesi, özellikle KT kararının geç kalınmadan alınması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, factors that could affect the prognosis in cases of mushroom poisoning have been evaluated.In this study, between 2006 and 2009, at the Istanbul Medical Faculty (ITF) who were admitted to the emergency internal medicine outpatient clinics or other centers of Internal Medicine and Emergency ITF Reanimation and Intensive Care Medicine shipped to mushroom poisoning (falloides syndrome ones) that 16 patients were evaluated retrospectively. Clinic cards and hospital patients' information from the files has been reached.Of patients with nausea and vomiting during application in all of them had to. Only 10 patients had diarrhea. Half of the patients were women, mean age 37 + 23.5 (min-mak 2,5-73), respectively. Symptoms of 16 patients in the 4 th in the first 8 hours, 9 hours 8-24 in un, 3 started after 24 hours at the rate of the. When the first admission to hospital was as follows: 4 patients in the first 24 hours, 8 patients, 24-48 hours, 48-72 hours in 3 patients, 1 patient had admitted that between 72-96 hours. 12 of 16 patients were seen since hepatic encephalopathy. Hepatic time ensefaloaptiye entry was: 1 patient, 2 day, 4 patients, 3 day, 2 patients, 4 4 day and 5 patients days later. Biochemical parameters and their application during the average follow-up during an average of the highest value was in the following manner: Creatinine: 1 +0.7 and 1.7 +1.6 mg / dl, T.bilirubin: 2.5 +2.4 and 10 ± 7 , 2 mg / dL, AST: 1411 ± 1967 and 4765 +2820 U / L, ALT: 1855 +2570 and 5611 +2078 U / L, PT: 33.7 +23.8 and 59.8 +19.3 sec, aPTT: 49.7 +30.3 and 81.4 +26.6 sec, INR: 2.1 +1 and 5.4 +2.7 in the form found. Average peak value of 6840 +5099 LDH U / L, NH3 average peak value of 176.2 +158.5 micromol / L, respectively. 6 of 7 patients who developed thrombocytopenia had been tested for platelet transfusion. The average time to reach peak value of AST, ALT, PT, APTT and INR for 4 +1 days for LDH 5 +1 days, respectively. Average of 13 patients underwent HD 3 +2 times. Other patients was applied to MARS Direct 2 sine. One patient in the early period were not made for HD done KT. HD start time: 24-48 Watches in 3 patients, 4 patients between 48-72 saatlaer, between 72-96 hours in 3 patients, and 96 to 2 patients per hour was then. For 16 patients, average duration of hospital stay was 13 +8 days. 12 patients were admitted Reanimasyona. KT was made in 3 patients. 4 patients (25%) had been lost. Drug treatment of 16 patients as all were given penicillin G and activated charcoal. 15 patients the N-acetyl cysteine, 12 patients silimarin was given. Only 2 patients were given Tioktik acid. Total 4 patients and 10 patients with PL was applied to the MARS.Terminated as a result of analysis of fatal cases with these parameters revealed a significant association between mortality: T.bilirubin, NH3, PT and INR values and peak platelet transfusions have been made. KT with AST, ALT, LDH and PT reached the peak value between the time a significant association found.According to these findings, we believe that these parameters affect the prognosis of patients followed closely in the monitoring and treatment according to the directions given to it, especially KT should be taken without delay the decision has been concluded.