Yeni bazı pürin türevi bileşiklerin sentez, yapı aydınlatılması ve biyolojik aktiviteleri üzerine bir çalışma
A study on the synthesis, structure elucidation and biological activitiy of some novel purine derivatives
  1. Tez No: 242582
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada yeni adenin ve pürin türevlerinin sentezi yapılmıştır. 9-(Sübstitüe aminoetil)adenin türevlerinin sentezi, ticari olarak satılan adenin'den hareketle yapılmıştır. Adenin'in etilen karbonat yapısına baz katalizli nükleofilik adisyonu ile 9-(2-hidroksietil)-9H-adenin elde edilmiştir. Hidroksietil bileşiğinin SOCl2 ile klorlanması 9-(2-kloroetil)-9H-adenini vermiştir. Klor atomunun uygun amin yapıları ile nükleofilik sübstitüsyonu sonucu 9-(sübstitüe aminoetil)adenin bileşikleri sentezlenmiştir.6-Sübstitüe aminopürin türevlerinin sentezi, ticari olarak satılan 6-kloropürin'den hareketle, 6-kloropürin yapısındaki klor atomunun uygun amin grupları ile nükleofilik sübstitüsyonu ile yapılmıştır. 6-Sübstitüe aminopürin türevlerinin N-sülfonasyonu, p-toluensülfonilklorür ile yapılmıştır.Sentezlenen pürin türevlerinin sitotoksik aktiviteleri, Huh7 karaciğer, HCT116 kolon ve T47D meme hücre hatlarında SRB testi ile incelenmiştir. Elde edilen sitotoksisite sonuçlarına göre, 4 pürin türevinde bilinen antikanser ilaçlardan Camptotecin (CPT) ve 5-Florourasil (5-FU) ile karşılaştırılabilir oldukça ümit verici aktivite gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we designed and synthesized novel substituted adenine and purine derivatives. The synthesis of 9-(substituted aminoethyl)adenine derivatives was carried out starting from commercially available adenine. The base catalysed nucleophilic addition of adenine to ethylene carbonate afforded to the compound (9-(2-hydroxyethyl)-9H-adenine), which then followed by chlorination with SOCl2 resulted the intermediate compound 9-(2-chloroethyl)-9H-adenine. 9-(substituted aminoethyl)adenine compounds were synthesized by nucleophilic substitution of chlorine of with appropriate amines.The synthesis of the 6-substituted aminopurine derivatives was carried out starting from commercially available 6-chloropurine. Compounds were synthesized by nucleophilic substitution of chlorine of 6-chloropurine with appropriate amines. 6-Substituted aminopurine derivatives were obtained by N-sulfonylation with p-toluensulfonylchloride.The synthesized adenine and purine derivatives were then evaluated for their cytotoxic activity over human liver carcinoma Huh7, human colon carcinoma HCT116 and human breast carcinoma T47-D cell lines with SRB assays. This analysis gave promising results, the growth inhibitory effect that we have observed with four purines was comparable to those of the known anticancer agents Camptotecin (CPT) and 5-Fluorouracil (5-FU).