Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi hemşirelerinde sağlığı geliştirici yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörler
The factors related to healthy lifestyle behaviours among the nurses at Ankara University İbni Sina Hospital
  1. Tez No: 242583
  2. Yazar: NÜKHET BALLIEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ESİN OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin sağlığı geliştirici yaşam biçimi davranışlarını ve ilişkili faktörleri saptamak amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır.Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde görev yapan 550 hemşireden yaş, öğrenim durumu, görev yaptığı birime göre tabakalanarak 280 hemşire örnekleme alınmıştır. Ancak, bunlardan 10 kişi raporlu, izinli olma ve görevden ayrılma gibi nedenlerle araştırma kapsamına alınmamış, çalışma 270 kişi üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak 32 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu, Sağlığı Geliştirici Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği 2 kullanılmıştır. İstatistiksel analizde t-testi, anova ve tukey testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda hemşirelerin %49,6'sının ön lisans mezunu olduğu, %58,1'inin evli olduğu, %82,2'sinin haneye giren toplam gelir durumunun orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Yine hemşirelerin %46,3'ünün sağlığını orta düzeyde bulduğu, %44,1'inin yemek yeme alışkanlığının düzenli olduğu, %48,1'inin uyku alışkanlığının düzensiz olduğu, %34,1'inin hala sigara içmekte olduğu, hemşirelerin sadece %8,5'inin kronik bir hastalığa sahip olduğu, %71,5'inin egzersiz yapmadığı, %65,2'sinin normal kiloda olduğu saptanmıştır.Hemşirelerin Sağlığı Geliştirici Yaşam Biçimi Ölçeği puan ortalaması 122,62±19,47 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study that was conducted to determine the healthy lifestyle behaviours and related factors among the nurses at Ankara University İbn-i Sina Hospital.280 nurses were got sampled among total 550 nurses working in the hospital, layering them according to their ages, education levels and units that they work in. However, among those 280 nurses, 10 of them were removed from the research due to the off-duty, resting, job leaving conditions and the study was conducted among 270 nurses. A Personal Information Form with 32 questions, Healthy Lifestyle Behaviors Scale 2 were used to get information. T-test, anova test, tukey test and kruskall wallis tests were used for statistical analysis.As a result of the study, 49,6% of the nurses graduated from vocational school, 58,1% of them are married, and 82,2% of them have an average household income. Also, 46,3% of the nurses have an average health status, 44,1% of them have a regular eating habit, 48,1% of them have irregular sleeping habits, 34% of them still smoke, only 8,5% of them have a chronical disease, 71,5% of them don?t work out , 65,2% of them have normal weight.The mean score of health lifestyle behaviors scale of the nurses was detected as 122,62±19,47.