Streptozotosin ile deneysel olarak diyabet oluşturulan ratlarda mespilus germanica'nın açlık-tokluk hormonları üzerine olan etkisi
The effect of mespilus germanica on the hunger-satiety hormones in experimental diabetic rats with streptozotocin
  1. Tez No: 529738
  2. Yazar: MERVE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜNAY KONTAŞ AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Diabetes mellitus (şeker hastalığı); karbonhidrat, protein ve lipid metabolizmalarının bozukluğu ile seyreden, hiperglisemi ile karakterize kronik bir hastalıktır. Son yıllarda diyabet tedavisinde yeni alternatif ürünlerin belirlenmesi ile ilişkili olarak yapılan çalışmalarda pek çok doğal bitkinin diyabete olan etkisi çalışılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada da; deneysel olarak diyabet oluşturulan ratlarda Mespilus germanica'nın açlık-tokluk hormonları üzerine olan etkisinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada hayvan materyali olarak 30 adet erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar her grupta 6 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Tüm hayvanlar 4 haftalık deneme boyunca standart yem ve suyla beslendi. Diyabet oluşturmak için; diyabet ve diyabet+Mespilus germanica grubundaki ratlara (65 mg/kg) tek doz streptozotosin intraperitonel (i.p.) olarak uygulandı. Diyabet oluşumunu takiben diyabet+Mespilus germanica ve Mespilus germanica grubunda bulunan ratlara günlük tüketecekleri su miktarı hesaplanarak, rat başına 100 mg/kg Mespilus germanica olacak şekilde içme sularına eklendi. Diyabette Mespilus germanica'nın etkisinin araştırıldığı bu çalışmada; diyabet+Mespilus germanica grubunda serum glikoz, leptin, obestatin, salusin-beta düzeyleri diyabet grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derece düşük bulunurken; serum insülin, apelin, ghrelin, düzeyleri yüksek bulundu. Yapılan bu çalışma ile; diyabetli ratlarda Mespilus germanica uygulanmasının insülin benzeri etki göstererek, kan glikoz düzeyini düşürdüğü belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin ışığında; Mespilus germanica'nın ileriki yıllarda insülin direnci ve diyabet tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic disease characterized by hyperglycaemia, impaired carbohydrate, protein and lipid metabolism. In recent years studies related to the identification of new alternative products in the treatment of diabetes have been carried out to investigate the anti-diabetic effects of many natural plants. For this reason, in this study we aimed to demonstrate the effect of Mespilus germanica on hunger-satiety hormones in experimentally induced-diabetic rats. Thirty male Wistar Albino rats were used as animal material in the study. The rats were divided into 5 groups with 6 animals in each group. All animals were fed with standard diet and water for 4 weeks. For the formation of diabetes single dose (65 mg/kg) streptozotocin were applied intraperitoneally (i.p.) in diabetes and diabetes+Mespilus germanica group. Following the formation of diabetes, by calculating the amount of water consume per rat 100 mg/kg of Mespilus germanica extract were added to drinking water of rat groups with diabetes plus Mespilus germanica and Mespilus germanica per day. In the study of the effect of Mespilus germanica, serum glucose, leptin, obestatin, salusin-beta levels were significanty lower than the diabetic group in diabetes+Mespilus germanica group, serum insulin, apelin, ghrelin levels were found to be higher. With this work; It has been determined that administration of Mespilus germanica to diabetic rats lowers blood glucose level by showing insulin-like effect. In the light of the data obtained without working; It is believed that Mespilus germanica may be used in the treatment of insulin resistance and diabetes in the future.